noworodek

i

Autor: Pexels

Ciekawostka

To imię w czasach PRL-u było bardzo popularne. Dzisiaj prawie nikt już o nim nie pamięta

2024-02-08 14:43

Imię to w okresie PRL-u było jednym z najczęściej nadawanym dziewczynkom. I rzeczywiście, mocno może się kojarzyć właśnie z tymi czasami. Teraz statystyki mówią same za siebie: w ubiegłym roku nazwano tak zaledwie 94 noworodków. O jakie imię chodzi?

Choć wiele "starych" imion zyskuje swoją drugą młodość, nie przekłada się to na wszystkie. Według Cyfryzacji KPRM w 2022 r. królowały męskie imiona, takie jak: Antoni, Jan i Aleksander. Nikodem i Jakub też mógł się cieszyć zaszczytnym miejscem. Z kolei pojedynek na najpopularniejsze imię dla dziewczynek wygrała Zofia, która nieznacznie wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę Zuzannę. Na trzecim miejscu wciąż pozostaje Hanna, natomiast Maja awansuje na miejsce 4. z piątej pozycji.

W komunikacie wskazano wówczas, że Polacy chętnie stawiają na tradycyjne imiona - są jednak tacy rodzice, którzy decydują się na imię zdecydowanie mniej popularne. O tym konkretnym imieniu wiele osób już raczej zapomniało, choć w czasach PRL-u było naprawdę popularne.

Kiedyś to imię było bardzo popularne, dzisiaj niekoniecznie

Mowa jest o imieniu Teresa. Zeszłego roku imię to nadano w Polsce zaledwie 94 razy. Najwięcej w województwie mazowieckim (23 dziewczynki), a najmniej w zachodniopomorskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (w każdym po dwie dziewczynki).

Pierwotnie imię Teresa oznaczało osobę pochodzącą z Thery, wyspy na Morzu Egejskim. Inne znaczenie wywodzi się od słowa teresis, co znaczy opieka lub obrona. Teresa jest kobietą o interesującej osobowości. Jej główną cechą jest wewnętrzna potrzeba niesienia ludziom pomocy, czego dobrym przykładem może być matka Teresa z Kalkuty. Inne znane kobiety noszące to imię to m.in.: Teresa Tuszyńska - aktorka, modelka; Teresa Rzepecka - poetka; Teresa Stratas - śpiewaczka operowa.