Paszporty na Dolnym Śląsku: gdzie wyrobić i w jaki sposób? [MIEJSCA, LISTA]

i

Autor: Tomasz Piszczek Paszporty na Dolnym Śląsku: gdzie wyrobić i w jaki sposób? [MIEJSCA, LISTA]

Urząd

Gdzie wyrobić i w jaki sposób wyrobić paszport na Dolnym Śląsku? Sprawdź nasz poradnik [MIEJSCA, LISTA]

2024-03-07 13:21

Prawie każdy wrocławianin, który musiał wyrobić paszport, przekonał się już chyba na własnej skórze, jak czasochłonne jest to w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zdecydowanie najgorszy jest już moment odbierania dokumentu. Kolejki są bardzo długie i stoi się w nich nawet do kilku godzin. Gdzie na Dolnym Śląsku można wyrobić paszport i w jaki sposób, aby nie stać w zbyt długiej kolejce? Sprawdźcie poniżej.

Gdzie najszybciej wyrobić paszport na Dolnym Śląsku? Nie musi być to Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Przypomnijmy, że wniosek o nowy paszport można złożyć w każdym wydziale paszportowym dowolnego urzędu na terenie kraju. Nie ma tu znaczenia miejsc zamieszkania czy zameldowania klienta. Ustawowo przyjęte jest, że czas oczekiwania na wydanie paszportu w każdym miejscu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Kolejki po paszport we Wrocławiu to norma

Nie da się ukryć, że wydział paszportowy w Urzędzie Wojewódzkim, już przy odbiorze dokumentu, kojarzy się przede wszystkim z zapełnionym korytarzem oczekujących osób. Nie inaczej jest tez przy składaniu samego wniosku. Aby tego uniknąć, warto zastanowić się nad wyrobieniem paszportu w innych biurach paszportowych w miastach Dolnego Śląska. 

Lista miejsc w województwie dolnośląskim, gdzie można wyrobić paszport 

Miejsc w których można wyrobić paszport na Dolnym Śląsku jest już coraz więcej. W zeszłym roku został otwarty kolejny taki punkt. Znajduje się w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy (ul. Leśna 1). Paszport w najbliższej okolicy Wrocławia można wyrobić również:

  • w biurze paszportowym w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego 23a;
  • w biurze paszportowym w Legnicy przy ul. Skarbka 3;
  • w biurze paszportowym w Jeleniej Górze przy ul. Piłsudskiego 12;
  • w biurze paszportowym w Lubinie przy ul. Jana Kilińskiego 12 b;
  • w biurze paszportowym w Głogowie przy Rynku 10;
  • w biurze paszportowym w Bogatyni przy ul. Daszyńskiego 13;

Więcej informacji na temat składania wniosku o paszport możecie znaleźć tutaj:

https://www.duw.pl/pl/obsluga-klienta/paszporty/jak-zlozyc-wniosek-o-wy

Ile kosztuje paszport?

Za paszport ważny 10 lat trzeba zapłacić 140 zł. Połowę tej ceny kosztuje wyrobienie dokumentu dla uczniów, studentów, a także emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i kombatantów.Za wyrobienie paszportu dzieciom do 13. roku życia trzeba zapłacić 30 zł. Dodatkowe ulgi przysługują rodzinom wielodzietnym z Kartami Dużej Rodziny.

Od ponad dwóch lat działa usługa powiadamiana o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. Każda osoba przy składaniu wniosku może podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Gdy paszport będzie gotowy otrzymamy SMS-a lub wiadomość e-mail, że może odebrać dokument.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Znane atrakcje turystyczne Europy. Podróżnicy zgarną komplet

Pytanie 1 z 15
Sagrada Família Antoniego Gaudiego znajduje się w...
Pijany rolnik na traktorze zaorał samochody