Spis treści
- Uniwersytet Wrocławski zorganizował zbiórkę gazet dla jeży
- Wrocław świętuje Dzień Jeża. Takiej imprezy jeszcze nie było
- Jak pomóc jeżom przetrwać zimę?
Uniwersytet Wrocławski zorganizował zbiórkę gazet dla jeży
Przed nami miesiące minusowych temperatur oraz krótkich dni. Nadchodząca zima będzie ciężka też dla zwierząt. Niektóre wylatują do ciepłych krajów, inne z kolei zapadają w sen zimowy.
Wśród nich są również jeże. 10 listopada 2024 roku obchodzimy nawet Dzień Jeża. Jest to zatem idealna okazja do wsparcia tych małych stworzeń, aby mogły przeżyć zimę. Uniwersytet Wrocławski zorganizował specjalną zbiórkę w tym celu.
Jak możemy przeczytać na Facebooku uczelni:
"Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto🦔. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, ponieważ zapadają w sen zimowy🙂 Jeże też nie czytają gazet, ale bardzo ich potrzebują (służą do wyścielania kojców). Biuro Rektora przekaże uzbierane gazety (różne - jeże nie mają preferencji politycznych😉 do wrocławskiej Ekostraży"
Każdy, kto chciałby dołączyć do tej akcji i w pożyteczny sposób pozbyć się gazet, może przynosić je do biura Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Całą zebraną prasę uczelnia przekaże wrocławskiej fundacji Ekostraż, pod której opieką znajdują się m.in. jeże.
Wrocław świętuje Dzień Jeża. Takiej imprezy jeszcze nie było
Zbiórka na rzecz pomocy jeżom to jednak nie wszystko. 10 listopada 2024 roku o 18:00 w barze koktajlowym "Salvador" przy ul. Karola Szajnochy 1-5 we Wrocławiu odbędzie się impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża. Organizatorami tego wydarzenia są: bar, w którym to się odbędzie, oraz Ekostraż.
W planach jest wiele atrakcji, m.in.:
- jeżoquiz z nagrodami (wpisowe to cegiełka na rzecz Ekostraży);
- stoisko z jeżowymi gadżetami;
- dawka wiedzy na temat jeży;
- możliwość wirtualnej adopcji jeża z Ekostraży;
- słodkie niespodzianki;
- premiera piosenki.
Szczegóły znajdziemy na stronie wydarzenia.
Jak pomóc jeżom przetrwać zimę?
Listopad dla zwierząt leśnych jest miesiącem, w którym robią wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do zimy. Do wielu aktywności, które wówczas robią, zaliczają się m.in.:
- zbieranie zapasów;
- szukanie ciepłego schronienia;
- szukanie pożywienia, aby zapewnić sobie dostateczną warstwę tłuszczu w organizmie.
Wśród tych zwierząt są również jeże. Jak się okazuje, możemy zrobić naprawdę sporo, aby pomóc im przetrwać zimę. Oto kilka sposobów, co zrobić, aby jeże w naszej okolicy mogły spać zdrowo i spokojnie aż do wiosny:
- Nie budź jeża!
- to najważniejsza reguła. Jeśli jesienią lub zimą spotkamy jeża zwiniętego w kulkę, z pewnością hibernuje. Najmniejszy dotyk może u niego ogromny stres, a nawet atak serca. Gdy znajdziemy śpiącego jeża w ogrodzie, po prostu przykryjmy go stertą liści, która pomoże mu się ogrzać. Nie bójmy też wzywać na pomoc lokalnego ośrodka pomocy dzikim zwierzętom w przypadku, gdy jeż śpi w niebezpiecznym miejscu.
- Uważaj na młode osobniki!
- warto pamiętać, że młode jeże mogą mieć problem z przeprowadzeniem zimowej hibernacji. Jeśli zatem zobaczymy zauważalnie małego osobnika, skontaktujmy się z wolontariuszami pomagającymi dzikim zwierzętom.
- Dokarmiaj, ale z głową!
- jeśli jeż pojawił się jesienią w naszym ogródku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zdążył przygotować się do hibernacji i szuka jedzenia. Te małe zwierzątka można dokarmiać, dając im surowe mięso lub karmę dla kociąt. Jeśli ten mały gość zabawi u nas na dłużej, podawajmy mu jedzenie regularnie aż do zapadnięcia w sen zimowy.
- Zrezygnuj z grabienia liści!
- usuwanie liści przez śmieciarki jest poważnym zagrożeniem dla małych zwierząt, które w stertach znalazły schronienie na zimę, w tym właśnie jeży. Jeśli mamy podwórko lub ogród, zrezygnujmy z grabienia liści do wiosny.
- Buduj domki dla jeży!
- jeżom możemy pomóc też, budując schronienie, np. drewniane domki wyłożone watą i tkaniną. Wystarczy takie schronienie ustawić w ustronnym miejscu, do którego nie mają dostępu drapieżniki (m.in. wolno żyjące koty).