Stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia przyznane

i

Autor: mat.pras

Stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia przyznane. Poznaj laureatów!

2022-07-17 23:35

Kolejnym 15 twórcom przyznano stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia. Półroczne stypendia w wysokości 15 000 złotych brutto dla każdego laureata, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w 7 dziedzinach: film (1), literatura (1), muzyka (2), taniec (1), teatr (3), sztuki wizualne (6), upowszechnianie kultury (1).

Stypendia wypłacane będą laureatom co miesiąc, w wysokości 2500 złotych brutto – na podstawie umowy stypendialnej.

– Cieszę się, że możemy wesprzeć realizację tylu interesujących projektów z różnych sfer kultury i sztuki. Szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, kiedy mierzymy się z kryzysem gospodarczym, galopującą inflacją i podwyżkami, które bezpośrednio i pośrednio dotykają również samych artystów – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jedną ze stypendystek jest kompozytorka i skrzypaczka Katarzyna Bem. 

– Projekt, który będę realizowała, czyli nagranie płyty z autorskimi kompozycjami inspirowanymi pieśniami ludowymi z Dolnego Śląska, miałam w głowie już od dawna. Teraz nadszedł czas na jego realizację. Będzie mi zależało, by nagrane przeze mnie utwory utrzymać we współczesnej brzmieniowości, opierającej się na muzyce elektronicznej i filmowej - opowiada Katarzyna Bem.

Łącznie, w siedmiu dotychczasowych edycjach, przyznano 145 stypendiów artystycznych prezydenta Wrocławia (roczne i półroczne) na łączną kwotę blisko 3 mln złotych.

– Uruchomiony ponad trzy lata temu program stypendialny stwarza artystom materialne szanse zrealizowania ich własnych, indywidualnych zamierzeń, a nam wszystkim okazję do spotkania z ich unikalnymi wypowiedziami. W mojej opinii to jeden z najważniejszych programów we wrocławskiej kulturze – przyznaje Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Poznaj laureatów!

Laureaci 7. edycji:

Film:

1. Oktawian Jurczykowski

Literatura:

2. Maciej Bobula

Muzyka:

3. Katarzyna Bem

4. Katarzyna Timingeriu

Taniec:

5. Kamil Mastalerz

Teatr:

6. Cezary Iber

7. Jacek Inglot

8. Magdalena Sadocha

Sztuki wizualne:

9. Tomasz Dobiszewski

10. Natalia Komorowska

11. Weronika Lucińska

12. Emilia Marcjasz

13. Michał Matoszko

14. Iwona Ogrodzka

Upowszechnianie kultury:

15. Iga Załęczna

1. Oktawian Jurczykowski (film)

Student kierunku Film animowany i efekty specjalne na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. W 2018 r. brał udział w wystawie imMobilized w Paryżu, prezentując jedenastometrową instalację złożoną z fotografii tkanin i ubrań. W tym samym roku prezentował swoją pracę we Wrocławiu, podczas 16. Przeglądu Sztuki SURVIVAL. W 2020 r. został laureatem Sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Wspólnie!

Realizacja skierowanego do rodzin i dzieci animowanego filmu, opowiadającego o sile wartości współpracy i solidarności, które łączą w każdej sytuacji, bez względu na czasy. Film animowany 2D w technice rysunkowej z wykorzystaniem oprogramowania graficznego oraz materiałów plastycznych - kredki, ołówki, farby, papier.

2. Maciej Bobula (literatura)

Ukończył studia licencjackie i magisterskie na kierunku Filologia angielska oraz studia licencjackie na kierunku Filologia polska na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwotnie publikował rozprawy naukowe na łamach Studiów Filmoznawczych i EKRANów, później zajął się literaturą piękną. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 w kategorii debiut. Za debiut prozatorski pt. Szalejów został nominowany do Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, w ramach której wyróżniony został wyjazdem na rezydencję literacką w Vence we Francji.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Praca nad książką prozatorską pt. Obłoki.

Książka ma być zbiorem opowiadań, traktującym o pierwszych osiedleńcach tuż po wojennego Wrocławia i jego okolic. W ramach stypendium autor zamierza napisać część opowiadań, które później złożą się na całą książkę skupiającą w sobie elementy rzeczywiste (wspomnienia, wywiady, prace naukowe) i fikcjonalne (będące wytworem wyobraźni autora).

3. Katarzyna Bem (muzyka)

Kompozytorka i skrzypaczka. Absolwentka kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dra hab. Cezarego Duchnowskiego. Jej twórczość kompozytorska obejmuje zarówno utwory instrumentalne, elektroakustyczne, jak i muzykę do spektakli teatralnych, filmów oraz gier komputerowych. Ma na koncie wiele prawykonań swoich utworów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nagranie płyty z autorskimi kompozycjami inspirowanymi pieśniami ludowymi Dolnego Śląska.

Założeniem jest powstanie płyty, która będzie zawierała 8-10 utworów inspirowanych dolnośląskimi melodiami ludowymi, miejscowymi kolędami oraz hejnałami Wrocławia z różnych okresów, zawartymi w publikacji Józefa Majchrzaka „Pieśń Ludowa na Dolnym Śląsku”. Utwory będą utrzymane we współczesnej brzmieniowości, opierającej się o muzykę elektroakustyczną oraz filmową, co pozwoli na szerszy odbiór płyty.

4. Katarzyna Timingeriu (muzyka)

Edukację muzyczną rozpoczęła w klasie skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Studiowała w Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Kulturoznawstwo. Zagrała setki koncertów na całym świecie, a wśród nich również na najważniejszych światowych scenach gatunku World Music. Jest założycielką dwóch zespołów muzycznych: Sutari oraz Kapela Timingeriu, które są laureatami prestiżowych nagród muzycznych.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Szlak nadziei – muzyka śladami uchodźców

W ramach projektu powstanie album z autorskim programem muzycznym, inspirowanym szlakiem jaki przebyli polscy uchodźcy w czasie II Wojny Światowej. Będzie to 9 utworów na głos i skrzypce, podejmujących bezpośrednio temat uchodźctwa dawniej i dziś. Album odda nastój i emocje towarzyszące uchodźcom, nawiązując do koncepcji „małej historii”, gdzie opowieść jednostki jest najważniejszym świadectwem swoich czasów. Powstała muzyka zostanie udostępniona szerokiej publiczności w Internecie.

5. Kamil Mastalerz (taniec)

Absolwent kierunku: choreografia  i technika tańca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów  w Łodzi. Nauczyciel tańca współczesnego, jazzowego oraz street dance. Współautor spektaklu „Podróż do wnętrza. Sen 061” inspirowanego twórczością Beksińskiego, współchoreograf spektaklu „Czerwone trzewiki”, choreograf i tancerz w spektaklu „and them i had to choose”.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „cie_­ mniej”

Spektakl taneczny trwający ponad 30 minut, angażujący do współpracy początkujących wrocławskich tancerzy. Tytułowa gra słów odnosi się do dwóch motywów przewodnich widowiska, czyli nocy oraz samotności powodowanej przez depresję, która jest obecnie dominującą chorobą oraz potężnym problemem wśród młodego pokolenia. Spektakl skupiać się będzie głównie na warstwie ruchowej bez zbędnego angażowania dialogów czy scenografii. Fabuła prowadzić będzie widza przez kilka scen, nieco kontrastowych, zarówno cichych i smutnych, jak i głośnych i dynamicznych, będących - mogłoby się wydawać - przeciwnością poruszanego tematu.

6. Cezary Iber (teatr)

Aktor, scenarzysta i reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako reżyser zadebiutował w Teatrze Polskim we Wrocławiu spektaklem „Blanche i Marie” na podstawie tekstów Pera Olova Enquista [2011]. Zrealizował także m.in.: „Nabucco” ( Giuseppe Verdi) w Operze Wrocławskiej, „Człowiek z Oklahomy” (Lukas Linder) w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Czekając na cud”

Projekt teatralny na dwójkę aktorów. Spektakl o pragnieniu życia i próbie odzyskania nad nim kontroli. Historia lęków i strachów, które jednak napędzają działanie i pozwalają nam zawalczyć o kolejny wspaniały oddech. Spektakl będzie oparty między innymi na „Ucieczce od wolności” E. Fromma i oraz na pracach fizyka Stephen’a Hawkinga.

7. Jacek Inglot  (teatr)

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisarz, tworzący głównie w gatunku science fiction. Autor powieści "Inquisitor" (1996), "Quietus" (1997) – obie nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jego pierwszą powieścią o tematyce współczesnej jest „Porwanie sabinek” (2008), w 2012 r. ukazał się „Wypędzony”, książka opowiadająca o Wrocławiu w 1945 r., nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. 

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Kobiety z Breslau”…(dylogia monodramatyczna)

W planowanej dylogii nowożytnymi Trojankami są mieszkanki Breslau, miasta, które w 1945 r. podzieliło los grodu Priama. Projekt dylogii byłby dramaturgicznym uzupełnieniem – ale i zarazem formalnie samodzielnym utworem – do powieści „Wypędzony”. Bohaterkami monodramów będą wrocławskie Niemki: Netta Mueller, wdowa po tramwajarzu, oraz jej córka Renate.

 8. Magdalena Sadocha (teatr)

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Wrocławskim. Dramatopisarka, reżyserka, była dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu, wykładowczyni i doktorantka DSW we Wrocławiu. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej dramaty drukowały „Dialog”, „Notatnik Teatralny” i „Opcje”.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Dramat „Mów mi Guernica”

Projekt zakłada napisanie poematu scenicznego poświęconego tematowi wojny w Europie a zainspirowanego bieżącymi wydarzeniami w Ukrainie. Inspiracją artystyczną jest obraz Pablo Picassa „Guernica” z 1947 roku a literacką utwór „Pływie kacza”, który jest to starą pieśnią łemkowską oraz dramat Heinera Mullera „Hamlet Maszyna”.

9. Tomasz Dobiszewski (sztuki wizualne)

Artysta wizualny – swoją artystyczną wypowiedź formułuje posługując się̨ mi.in. fotografią, wideo, animacją, instalacjami multimedialnymi i site-specific. Eksperymentuje z nowymi technikami. W pracach nie poprzestaje na czysto konceptualnych strategiach poznawczych, lecz wzbogaca dyskurs o elementy pozaintelektualne, jak na przykład wrażenia zmysłowe i poznanie intuicyjne.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Tropiąc Słońce

Głównym założeniem przedsięwzięcia będzie stworzenie dzieła wieńczącego kilkuletnią pracę artysty nad różnymi formami rejestracji aktywności słonecznej. W ramach projektu  powstanie seria 60 fotografii dokumentujących obecność́ słońca, wykonanych dzień po dniu na wrocławskim Nadodrzu. Prace zostaną pokazane na premierowej wystawie w Galerii Entropia. Ekspozycji towarzyszyć będzie wydawnictwo.

10. Natalia Komorowska (sztuki wizualne)

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artystka sztuk wizualnych i projektantka form użytkowych ze specjalizacją – szkło. Pracuje w szkle od ponad 10 lat. Laureatka wielu konkursów m.in. The Glass Prize 2019 w kategorii The Aspiring Glass Artist, czy „Młodzi na Start” w ramach Gdynia Design Day w 2020 r.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Wrocław — Moje szklane miasto

W ramach stypendium, artystka zaprojektuje i wykona 10 prac w formie witraży o wymiarach ok. 100 cm x 40 cm. Będzie to autorska interpretacja wrocławskich kamienic w technice klasycznego witrażu. Prace zostaną zaprezentowane w formie pokazów połączonych z warsztatami podczas otwartych dni w pracowni artystki.

11. Weronika Lucińska (sztuki wizualne)

Absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunku projektowanie ceramiki. Uczestniczka ponad 100 wystaw i konkursów międzynarodowych krajowych i zagranicznych. Na jej twórczość składają się instalacje artystyczne, obiekty z pogranicza art-designu oraz ceramiczne obiekty rzeźbiarskie, często z elementami szklanymi. Źródłem inspiracji, a często również materiałem rzeźbiarskim w działaniach artystki jest woda.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Szczególne formy wody. Granica kształtu.

Na projekt składać się będzie kolekcja rzeźb ceramicznych oraz instalacje artystyczne, będących próbą uchwycenia kształtu wody pod jej najbardziej efemeryczną postacią: pary wodnej w chmurach czy we mgle. Celem projektu będzie odnalezienie niemal niematerialnej, zmiennej kolorystycznie i fakturowo struktury na organicznych obiektach ceramicznych toczonych na kole garncarskim.

12. Emilia Marcjasz (sztuki wizualne)

Artystka i podróżniczka. Absolwentka ASP Wrocławiu na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła. W swojej twórczości porusza tematykę związaną z cyklicznością oraz przenikaniem się tradycji i przeszłości, z rozwojem technologicznym i przyszłością. Jej rzeźby i instalacje często mają charakter konstrukcyjny i futurystyczny, który przeplata się z elementami tradycyjnymi i ludowymi jak np. haft.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Snowarka

Projekt zakłada realizację instalacji artystycznej składającej się z serii 30 grafik połączonych nicią ze szklaną rzeźbą. Grafiki w formie kolaży wykonane zostaną  przy użyciu papieru, liści i kwiatów oraz za pomocą tradycyjnych technik hafciarskich. Praca będzie opowiadać o poszukiwaniu sensu oraz o uczuciach i emocjach związanych z egzystencją.

13. Michał Matoszko (sztuki wizualne)

Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, ilustracją. Absolwent ASP we Wrocławiu, Wydziału Grafiki. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. W swojej twórczości inspiruje się nurtem surrealizmu, estetyką destrukcji w punkowym projektowaniu w duchu DIY i czarnym odcieniem humoru.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Sztafaż - kaprys malarski, zestaw 9 obrazów na płótnie

W ramach stypendium artysta wykona cykl 9 obrazów na płótnie w technice akrylowej,  w konwencji pejzażu surrealistycznego. Będzie to próba tworzenia nowej rzeczywistości, w pełni autorskiej wizji, przełamującej realizm tradycyjnego malarskiego przedstawienia.

14. Iwona Ogrodzka (sztuki wizualne)

Absolwentka ASP we Wrocławiu. Zajmuje się̨ malarstwem, sztuką wideo i instalacją. Głównymi motywami jej sztuki jest współpraca, budowanie tożsamości oraz relacje władzy. Istotną część́ jej pracy stanowi współpraca z innymi artystami i artystkami. Współtworzyła grupę „Wykwitex”, od kilku lat współtworzy „WhyQuit”, a od 2020 r. działa w nieformalnej grupie „Bezgraniczna Pomoc”.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Za kilka lat w tym miejscu wyrosną ogrody

Projekt jest próbą stworzenia nowej narracji dotyczącej sposobów życia w mieście. W jego ramach powstanie cykl obrazów wykonanych techniką akrylową na płótnie, uzupełnionych o szkice i rysunki na papierze oraz opowiadanie eco-fiction. Obrazy i teksty, stworzą utopijną opowieść o życiu we Wrocławiu niedalekiej przyszłości.

15. Iga Załęczna  (upowszechnianie kultury)

Animatorka kultury, choreografka, trenerka dramy. Członkini i założycielka teatru Chorea, w którym realizuje autorskie projekty teatralne, choreograficzne oraz edukacyjno - artystyczne. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób pracujących w przestrzeni edukacji artystycznej, a także zajmuje się kształceniem młodzieży przygotowując ją do pracy w przestrzeni animacji i sztuki. Od 2012 r. prowadzi w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu zajęcia z reżyserii, dramy, technik teatralnych, ekspresji scenicznej.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: ANIMATOR/ARTYSTA/PEDAGOG. TEATR FORUM i inne formy pracy twórczej z grupą.

Projekt zakłada program edukacji artystycznej osób dorosłych pracujących z różnymi  grupami (animatorów, pedagogów, nauczycieli, artystów, wychowawców i opiekunów), zakończony prezentacją spektaklu realizowanego w modelu Teatru Forum według opracowanego przez powołaną grupę roboczą scenariusza.

W 7. naborze, na II półrocze 2022 r., złożonych zostało łącznie 51 wniosków.