Rusza budowa lwiarni we wrocławskim zoo. Kiedy będziemy mogli ją zwiedzić?

i

Autor: ZOO Wrocław

Zoo

Rusza budowa lwiarni we wrocławskim zoo. Kiedy będziemy mogli ją zwiedzić?

2023-09-14 18:32

Rusza budowa nowej lwiarni we wrocławskim zoo. Jest to największa inwestycja ogrodu zoologicznego w 2023 r. Realizacja projektu potrwa najbliższe 6 miesięcy, a do zoo przyjadą nowi lokatorzy lwiarni. Co będzie na nowym wybiegu dla lwów?

Zoo we Wrocławiu zna już wykonawcę projektu budowy nowego pawilonu hodowlanego dla lwów i surykatek. Przebudowany i wyremontowany zostanie również wybieg zewnętrzny oraz zagospodarowany teren wokół nowego pawilonu. Zapewnione zostaną też niezbędne instalacje. Cała inwestycja to koszt ponad 11 mln zł. 

Nowa lwiarnia we wrocławskim zoo. Gdzie powstanie? 

Pawilon lwiarni stanie na terenie obecnego wybiegu lwów, blisko wejścia głównego do zoo. Będzie składał się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami. Mają one nawiązywać do afrykańskiej wioski, a cały projekt wizualnie będzie podobny do motywów z sąsiednich pawilonów: Sahary, Madagaskaru i Afrykarium. 

Istniejąca lwiarnia nie zostanie wyburzona, gdyż przedstawia wartość historyczną, jako część budynku dawnego kina z Wystawy Ziem Odzyskanych - mówi Anna Mielnikiewicz, starszy specjalista ds. marketingu. 

Lwy będą miały do dyspozycji:

  • 4 boksy na zapleczu hodowlanym;
  • 3 boksy zewnętrzne;
  • przedwybieg;
  • wybieg główny o powierzchni ponad 2 km kwadratowych

Nowością będzie możliwość obserwacji tego gatunku przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną. Lwy będą miały możliwość przebywania tam w razie niepogody, również zimą. W nowej Lwiarni nie zabraknie miejsca dla surykatek, które zajmą wydzieloną dla nich część inwestycji - mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna wrocławskiego zoo. 

Nowa lwiarnia we wrocławskim zoo. Co się stanie z lwami podczas budowy? 

Obecnie we wrocławskim zoo mieszka jedna lwica Okayango. Na czas budowy została przeniesiona na jeden z wybiegów tygrysów sumatrzańskich. Wrocławskie tygrysy, samica Nuri i samiec Tengah, świetnie się ze sobą dogadują. Z tego względu mogą one dzielić wspólny wybieg, a na drugim, niezależnym zamieszka na czas budowy Okayango. Te dwa gatunki oczywiście nie będą krzyżować ze sobą ścieżek.

- Po zakończeniu budowy, Okavango wróci do Lwiarni, ale nie będzie jedyną mieszkanką nowego pawilonu - mówi Marta Zając-Ossowska. - Planujemy sprowadzenie kolejnych osobników lwa angolskiego. Za wcześnie, by podać skąd dokładnie przyjadą lwy i ile ich będzie. Decyzje w tej sprawie podejmie koordynator gatunku – dodaje.

- Nowoczesny pawilon został doskonale skrojony na potrzeby lwów. Stworzymy im jedne z najlepszych warunków do życia w Europie, a naszym zwiedzającym umożliwimy podglądanie lwów z jeszcze bliższej odległości niż obecnie - mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu Zoo Wrocław. - Lew jest naszym symbolem, widniejącym w neonie nad bramą główną. Tych zwierząt nie może zabraknąć we wrocławskim zoo - dodaje Joanna Kasprzak.

Planowany okres realizacji tego projektu to najbliższe 6 miesięcy

Restauracja w Centrum Onkologii w Bydgoszcz w formule all inclusive