Roztopy na Dolnym Śląsku. Przekroczony stan rzek. Jest ostrzeżenie IMGW stopnia trzeciego

i

Autor: Wikimedia Commons Roztopy - zdjęcie ilustracyjne

Dolny Śląsk

Roztopy na Dolnym Śląsku. Przekroczony stan rzek. Jest ostrzeżenie IMGW stopnia trzeciego

2024-02-05 10:01

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed roztopami na terenie Dolnego Śląska. Jest to alert najwyższego, trzeciego stopnia. Dodatkowo, IMGW podało, że na południu województwa rzeki przekroczą stany ostrzegawcze, a w niektórych miejscach może dojść nawet do przekroczenia stanów alarmowych.

Roztopy na Dolnym Śląsku. IMGW wydało alert trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed roztopami na terenie Dolnego Śląska. Alert obowiązuje na terenie dwóch powiatów - karkonoskiego oraz miasta na prawach powiatu Jelenia Góra

- W rejonach zalegania pokrywy śnieżnej na obszarach poniżej 1200-1400 m n.p.m. prognozuje się dalszy wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Suma opadów deszczu od 30 mm do 50 mm. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu - czytamy w komunikacie IMGW.

Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że na południu Dolnego Śląska prognozowane są intensywne opady deszczu, a IMGW już teraz ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanu wód w rzekach. 

Wezbranie rzek na Dolnym Śląsku. IMGW: przekroczony zostanie stan alarmowy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenie drugiego stopnia o wezbraniu rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

- Występujące i prognozowane opady deszczu, a w górach lokalnie tajanie pokrywy śnieżnej, będą powodowały wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, miejscami z przekraczaniem stanów ostrzegawczych. Lokalnie i przeważnie krótkotrwale mogą wystąpić przekroczenia stanu alarmowego, zwłaszcza: w Barcinku na Kamienicy, w Zagrodnie na Skorej, w Świebodzicach na Pełcznicy i w Szalejowie Dolnym na Bystrzycy Dusznickiej, a także w Gorzuchowie na Ścinawce, w Piechowicach na Kamiennej i w Białobrzeziu na Ślęzie. Największe wzrosty spodziewane są na ogół od godzin popołudniowych lub wieczornych w niedzielę do okołopołudniowych w poniedziałek - podaje IMGW.

Alertem drugiego stopnia objęty został obszar: Nysa Kłodzka do Zb. Nysa, Nysa Kłodzka ze Ścinawką, Nysa Kłodzka od Ścinawki do Zb. Kozielno, Klikawa, Żydawka, Czermnica, Zdoniowski Potok, Orlica, Ślęza górna do Borowa, Bystrzyca górna do Zb. Mietków, Strzegomka do Łażan, Kaczawa górna do Dunina, Skora (górna), Bóbr od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bóbr do Zb. Pilchowice, Bóbr od Zb. Pilchowice do Bobrzycy, Kwisa górna do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnica, Izera, Nysa Łużycka od granicy RP do Zgorzelca, Nysa Łużycka do Zgorzelca.

Nie jest to jednak koniec problemów na Dolnym Śląsku - pojawiło się także ostrzeżenie stopnia trzeciego. Jak informuje IMGW, Widawa od Namysłowa do ujścia do Odry może znacznie przekroczyć nawet stany alarmowe. "Występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych w Zbytowej i Krzyżanowicach" - czytamy w komunikacie.

Pies uwięziony na środku Bugu. Niesamowity finał dramatycznej historii