Rolnicy z Dolnego Śląska ruszają na Warszawę. Zapowiadają paraliż

i

Autor: Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność Facebook archiwalne, blokada S5, 20 lutego

Dolny Śląsk

Rolnicy z Dolnego Śląska ruszą na Warszawę. Zapowiadają paraliż

2024-02-26 11:38

We wtorek (27 lutego) rolnicy z całego kraju szykują kolejny wielki protest. Tym razem zapowiadają „Marsz Gwiaździsty na Warszawę”. Do protestu dołączają także rolnicy z województwa dolnośląskiego, którzy dziś w nocy wyjeżdżają autokarami do stolicy.

Protesty rolników w całym kraju trwają już ponad dwa tygodnie. Główny postulat protestujących to przede wszystkim sprzeciw założeniom europejskiego Zielonego Ładu. Apelują również o wstrzymanie niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy.

Do tej pory rolnicy z Dolnego Śląska blokowali główne drogi na terenie województwa, także te dojazdowe do Wrocławia. Jeszcze do soboty (24 lutego) zablokowana była trasa ekspresowa S5 z Wrocławia do Poznania. Przez kilka dni zamknięty był dość spory odcinek tej drogi. Blokady pojawiły się także na węźle Brzezimierz na autostradzie A4.

Do jednego z największych protestów doszło w czwartek, 15 lutego w samym Wrocławiu. Przez wiele godzin centrum miasta było sparaliżowane. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało około 500 ciągników. Protestujący spotkali się przed budynkiem Komisji Europejskiej oraz Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, gdzie były największe emocje. Doszło do podpalenia opon i słomy, a budynek został obrzucony jajami. W kolejnych dniach rolnicy blokowali drogi dojazdowe do Wrocławia.

Rolnicy z Dolnego Śląska jadą na protest do Warszawy. „Nawet kilkanaście autokarów”

Już we wtorek (27 lutego) w stolicy kraju szykuje się „Marsz Gwiaździsty na Warszawę”. Rolnicy chcą zmusić rząd do podjęcia konkretnych decyzji. Na wielki protest do stolicy kraju jadą także rolnicy z województwa dolnośląskiego.

- Potwierdzam, że we wtorek rolnicy z Dolnego Śląska również będą uczestniczyć w proteście w Warszawie. Dziś w nocy w drogę rusza od kilku do kilkunastu autokarów z protestującymi. Część osób oczywiście pojedzie pociągami i prywatnymi autami. Dwa najważniejsze postulaty to odejście od Zielonego Ładu i zatrzymanie importu produktów rolnych z Ukrainy. Walczymy także o wyrównanie poniesionych strat – mówi nam Adrian Wawrzyniak, przedstawiciel Dolnośląskiej Rady Solidarności Rolników Indywidualnych.

Protestujący z Dolnego Śląska podkreślają: Nie zejdziemy z blokad dopóki nie będą spełnione najważniejsze postulaty rolników.

Autokary z rolnikami z Dolnego Śląska wyjeżdżają na protest do Warszawy dziś w nocy. Strajk ma się rozpocząć we wtorek o godz. 11:00 przed Pałacem Kultury i Nauki. W najnowszym komunikacie Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” tłumaczy, że jeśli postulaty dotyczące Zielonego Ładu i kwestii handlu z Ukrainą nie zostaną spełnione, w Warszawie zorganizowana zostanie wspólna manifestacja w dniach 6-7 marca w tygodniu obrad Sejmu.

Jak kupić działkę ROD we Wrocławiu? Ogródki działkowe na sprzedaż we Wrocławiu