Prawdziwy szturm na Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu. O jedno miejsce walczą dwie osoby

2025-07-04 12:05

Służba w wojsku cieszy się niesłabnącą popularnością. Najlepszym dowodem jest tegoroczna rekrutacja na Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Uczelnia przygotowała rekordową liczbę miejsc na studiach oficerskich, a chętnych i tak jest dwa razy więcej. Już w przyszłym tygodniu kandydaci zmierzą się w kluczowej części egzaminów.

Wojsko Polskie

i

Autor: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych / Facebook/ Creative Commons Wojsko Polskie

Rekordowa rekrutacja i rosnące zainteresowanie mundurem

Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu przeżywa prawdziwe oblężenie. W tegorocznym naborze na pięcioletnie studia oficerskie przygotowano aż 958 miejsc. To historyczny wynik - jeszcze rok temu limit był niższy o 60 miejsc, a w 2018 roku uczelnia oferowała ich o połowę mniej.

Mimo zwiększonej liczby indeksów, konkurencja jest ogromna. O przyjęcie na studia stara się blisko dwa tysiące kandydatów, co oznacza, że statystycznie o jedno miejsce walczą dwie osoby. Decydujące starcie rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, kiedy ruszą egzaminy sprawnościowe – jeden z kluczowych etapów rekrutacji.

Kuszą nie tylko mundur i pewna praca, ale też wysokie zarobki

Co przyciąga młodych ludzi do kariery wojskowej? Prestiż i stabilne zatrudnienie po studiach to jedno, ale warunki oferowane w trakcie nauki są równie imponujące. Podchorążowie, czyli studenci studiów wojskowych, mogą liczyć na pełny pakiet świadczeń. Uczelnia zapewnia im bezpłatne zakwaterowanie na terenie kampusu lub w akademikach, pełne wyżywienie oraz umundurowanie.

Największe wrażenie robi jednak comiesięczne uposażenie. Już na pierwszym roku studiów każdy podchorąży otrzymuje pensję w wysokości 6 tysięcy złotych. W kolejnych latach nauki stawka ta wzrasta. To warunki, o jakich większość studentów cywilnych może tylko pomarzyć.

Droga do oficerskich pagonów. Co trzeba zrobić, by dostać się na AWL?

Pięcioletnie studia wojskowe kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera lub magistra oraz mianowaniem na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Absolwenci mają zagwarantowany przydział do jednostki wojskowej na terenie całego kraju.

Aby jednak rozpocząć tę ścieżkę, trzeba spełnić szereg wymagań. Podstawą jest oczywiście zdana matura. Następnie kandydaci, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, muszą przejść pozytywnie specjalistyczne badania psychologiczne. Ostatnim i często najtrudniejszym etapem jest test sprawności fizycznej, który weryfikuje kondycję i predyspozycje do służby.

Kandydaci mogą wybierać spośród czterech kierunków studiów, które przygotowują do pełnienia różnych ról w siłach zbrojnych:

  • Dowodzenie,
  • Logistyka,
  • Informatyka,
  • Inżynieria bezpieczeństwa.
Wrocław Radio ESKA Google News