Spis treści
- Państwowy program "Moje Zdrowie" ruszył z opóźnieniem
- Kto może wziąć udział w programie "Moje Zdrowie"?
Państwowy program "Moje Zdrowie" ruszył z opóźnieniem
"Moje Zdrowie" jest programem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 20. rok życia. Zakłada on badania profilaktyczne, dzięki którym sprawdzimy nasz stan zdrowia oraz wcześnie wykryjemy ewentualne choroby.
- Trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub aplikacji MojeIKP. Placówka podstawowej opieki zdrowotnej, do której jesteśmy zapisani, ma następnie 30 dni na podjęcie tej ankiety i wystawienie pacjentowi skierowania na badania
mówi nam Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ-u.
Cały program miał ruszyć z początkiem maja 2025 roku, jednak pierwsze ankiety spłynęły dopiero trzy tygodnie później. Tak było m.in. w ośrodkach zdrowia w Trzebnicy, Żmigrodzie oraz Wiszni Małej. Jak tłumaczy nam Bożena Kołpak, kierowniczka tego ostatniego ośrodka, dopiero tydzień temu do placówki dotarły wszystkie dokumenty.
- Tydzień temu została dopiero podpisana umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na początku musieliśmy sobie poradzić z trudnościami technicznymi, trzeba było przystosować system, odpowiednim pracownikom nadać dodatkowe uprawnienia wykonywania jakiś czynności. Stąd to opóźnienie
dodaje nam Bożena Kołpak.
Co ciekawe, w ciągu pierwszego tygodnia ankiety wstępne uzupełniło 20 pacjentów. Teraz czekają oni na skierowania.
Kto może wziąć udział w programie "Moje Zdrowie"?
Jak możemy przeczytać na stronie gov.pl, program "Moje Zdrowie" to bilans zdrowia dorosłego człowieka. Może z niego skorzystać każda osoba, która skończyła 20. rok życia:
- co pięć lat (jeśli ma 20-49 lat);
- co trzy lata (jeśli ma 50 i więcej lat).
Co ważne, wiek jest liczony rocznikowo, a nie od daty urodzin. Sam udział w programie nie oznacza też, że nie możemy korzystać z innych badań profilaktycznych czy też otrzymać skierowania na badania w ramach indywidualnego planu opieki medycznej lub zwyczajnej opieki POZ.
Jeśli jednak skorzystaliśmy z programu "Profilaktyka 40 PLUS", możemy przystąpić do "Moje Zdrowie" po roku od ostatnich badań.
