Niesamowite zjawisko tuż nad Śnieżką. Halo słoneczne rozświetliło mrok! [ZDJĘCIA]

2023-01-30 10:46

Świadkiem niecodziennego zdarzenia był turysta podróżujący na Śnieżkę w Karkonoszach. Na jego oczach pojawiło się halo słoneczne. Rozświetliło ono mrok i stworzyło niesamowity klimat tuż nad obserwatorium. Jak powstaje takie zjawisko? Kiedy można je zaobserwować?

Halo słoneczne - zjawisko optyczne, obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach. Halo występuje podczas ładnej pogody, jednak jest zwiastunem jej pogorszenia, ponieważ cirrusy, a następnie cirrostratusy są chmurami które rozpoczynają sekwencję nadchodzącego frontu. Największe prawdopodobieństwo ujrzenia go, według meteorologów występuje zimą. Częściej, niż w innych częściach globu, pojawia się nad obszarami pokrytymi lodem i w górach.

To rzadkie zjawisko miał ostatnio szczęście ujrzeć turysta wędrujący po Karkonoszach. Udało się też uwiecznić mu to na niesamowitych zdjęciach. Jak informuje w swoim poście: "W drodze na Śnieżkę w okolicach godziny 15 - zauważyłem dość rzadkie zjawisko - halo słoneczne. Nie dość że było halo, to jeszcze zjawisko słońca pobocznego jak i słupów słonecznych".

Turysta oprócz słonecznego halo, zaobserwował w tym samym dniu księżycowe halo. Jak sam podkreśla w swoim wpisie na Facebooku - to hit.

"Tajemniczo i pięknie",

"Co za widoki,można patrzeć bez końca",

"Cudne zdjęcia" - piszą internauci.

Zobaczcie poniżej zdjęcia w galerii: