Niesamowite zjawisko na Przełęczy Karkonoskiej. Słupy świetlne rozświetliły noc! [ZDJĘCIA]

i

Autor: pixabay.com Niesamowite zjawisko na Przełęczy Karkonoskiej. Słupy świetlne rozświetliły noc! [ZDJĘCIA]

Niesamowite zjawisko na Przełęczy Karkonoskiej. Słupy świetlne rozświetliły noc! [ZDJĘCIA]

2022-01-10 11:31

Świadkiem niecodziennego zdarzenia był turysta podróżujący po Przełęczy Karkonoskiej w okolicach Schroniska PTTK Odrodzenie. Na jego oczach pojawiły się słupy świetlne. Rozświetliły one noc i stworzyły niesamowity klimat łącząc się z gwiazdami. Jak powstaje takie zjawisko? Kiedy można je zaobserwować?

Słupy świetlne - niecodzienne zjawisko, które można zaobserwować podczas siarczystego mrozu. To kolumny światła wzbijające w niebo po zmroku i przed porankiem. Możemy mieć wrażenie, że kolumny te skierowane są z nieba w kierunku ziemi. Mają kolor żółty lub biały. Czasem są one ledwo widoczne gołym okiem, a piękno ujawniają dopiero po dłuższym naświetlaniu zdjęcia. Innym razem gołym okiem widać w pełni to zjawisko.

Tak też było niedawno na Przełęczy Karkonoskiej tuż obok Schroniska PTTK Odrodzenie. Jak informuje turysta, który wrzucił zdjęcie tego zjawiska na Facebooku, "na niebie utworzyły się bajeczne słupy świetlne, smagane mroźnymi podmuchami wiatru, drobinki lodowych kryształów w połączeniu ze światłami z hotelu po czeskiej stronie odegrały magiczny wręcz spektakl!"

Szansa na obserwację tego zjawiska pojawia się gdy nad dany teren napływa silny mróz. Czasem w wychłodzonym powietrzu bardzo blisko powierzchni ziemi powstają drobne kryształki lodu. Nazywa się je pyłem diamentowym. Kryształki te o płaskiej powierzchni, zwykle obecne wysoko w chmurach znajdując się blisko powierzchni, odbijają światło emitowane przez lampy uliczne etc. w dół.

"Choć w swoim życiu już kilka razy widziałem to rzadkie zjawisko, to jeszcze nigdy nie było ono tak wyraźne. I mimo, iż chłód kąsał niezwykle boleśnie po całym ciele, trudno było oderwać wzrok od tego piękna. Coś genialnego!" - czytamy w poście. 

Największe szanse na zaobserwowanie słupów świetlnych występują zaraz po zmroku i przed porankiem. W ich fotografii pomaga obiektyw szerokokątny oraz dłuższe naświetlanie.

Super Raport 05.01 (Goście: Barbara Nowacka - Koalicja Obywatelska oraz prof. Antoni Dudek - politolog, historyk, UKSW)