Zamek Chojnik w Karkonoskim Parku Narodowym. To najwyżej położony zamek w Polsce
Ustalenie, który zamek w Polsce jest najwyżej położony w Polsce może nie być takie łatwe. Pod uwagę wzięliśmy tylko te zamki, które nie są całkowitą ruiną – tak jak np. ruiny kamiennego Zamku Rogowiec w Sudetach Środkowych. Po budowli pozostały resztki, są tam tylko niewielkie fragmenty murów i wieży. Gdyby klasyfikować także takie ruiny zamków, byłby on najwyżej położonym zamkiem w Polsce, bo znajduje się na wysokości 870 m.n.p.m.
My jednak skupimy się na tym, który ma pewną bryłę. Najwyżej położonym zamkiem w Polsce jest Zamek Chojnik. Jest on stosunkowo dobrze zachowany. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce, który co roku przyciąga turystów z całego kraju.
Zabytek powstał w latach 50-tych XIV wieku, prawdopodobnie z rozkazu księcia Świdnicko-Jaworskiego Bolka I. Znajduje się na skalistej i stromej górze na wysokości 627 m.n.p.m. Zamek Chojnik położony jest w pięknym otoczeniu w pobliżu Jeleniej Góry, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
W XV wieku warownia została mocno rozbudowana. „Od strony północno-wschodniej powstał rozległy zamek dolny o nieregularnym kształcie, który zajęły głównie pomieszczenia gospodarcze. Przy południowym murze była kuchnia, dalej na wschód mieszkania załogi zamkowej, przy murze północno-wschodnim piwnica i dalej sala sądowa. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono kamienny pręgierz.” - czytamy na stronie chojnik.pl
Kolejna rozbudowa zamku nastąpiła w XVI wieku. Powstał trzeci dziedziniec otoczony murami. Powstała tu stajnia i wieża z lochem głodowym. W 1675 roku w zamek uderzył piorun. Pożar zniszczył całą drewnianą zabudowę. Od tamtego czasu popada w ruinę.
W XIX wieku Zamek Chojnik dostał drugie życie. Stał się wtedy atrakcją dla kuracjuszy z pobliskich Cieplic. Wybrukowano drogę do zabytku oraz dobudowano m.in. karczmę.
Za niewielką opłatą można dziś zwiedzić bastion, kazamaty, dziedziniec oraz międzymurze, którym możemy obejść zamek dookoła.
Zamek Chojnik, Piekielna Dolina i Kunegunda
Z Zamkiem Chojnik związana jest mrożąca krew w żyłach legenda o księżniczce Kunegundzie. Była ona córką zamożnego właściciela zamku.
Według przekazu, Kunegunda chciała, żeby kandydat na jej męża objechał konno położone na zboczu zamkowe mury. Wielu śmiałków próbowało - niestety spadali w przepaść i ginęli w Piekielnej Dolinie. Któregoś dnia do zamku przybył rycerz z Krakowa, któremu udało się dokonać tego wyczynu. księżniczka wyszła mu na powitanie, a ten oznajmił jej, że nie chce się wiązać z tak okrutną kobietą, przez którą zginęło tak wielu ludzi.
Niechciana Kunegunda rzuciła się w przepaść z murów zamku. Legenda głosi, że do dziś można zobaczyć ducha jednego z rycerzy, który konno objeżdża zamkowe mury w trakcie księżycowych nocy.