Sztolnie Walimskie to tajemnicze podziemne tunele, które są częścią wielkiego kompleksu Riese. Obiekt wybudowano na wschodnim zboczu góry Ostrej. Znajduje się między Walimiem a Rzeczką w powiecie wałbrzyskim.
Pierwsi turyści weszli do podziemi Sztolni Walimskich 23 stycznia 1995 roku. Wcześniej od kilku lat prowadzone były tam prace porządkowe.
30 lat od otwarcia Sztolni Walimskich. 23 stycznia będzie można je zwiedzać za darmo
- Już od 30 lat ukazujemy turystom historię Sztolnie Walimskie, by wspólnie ocalać od zapomnienia ofiary niemieckich nazistowskich obozów. Przez te 30 lat stały się one jedną z głównych atrakcji turystycznych naszej gminy, przyciągając tysiące odwiedzających z całej Polski i zagranicy
– przypomina Adam Hausman, wójt gminy Walim.
W związku z rocznicą otwarcia obiektu, 23 stycznia (czwartek) podziemia będzie można zwiedzać za darmo. To będzie świetna okazja do poznania historii II wojny światowej. A miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic i niestety trudnych wspomnień.
Mroczne korytarze Sztolni Walimskich. Co wiadomo o ich powstaniu?
Sztolnie Walimskie są pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych, które prowadzono w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Budowa sztolni nie została ukończona, pozostało za to mnóstwo podziemnych korytarzy i naziemnych budowli, których przeznaczenie do dziś jest owiane tajemnicą.
W całym kompleksie można zwiedzić prawie wykończoną wartownię, w której zgromadzone zostały eksponaty i dokumenty. Jest tu np. wystawa grafik jednego z węgierskich więźniów - Imre Holló oraz makiety w skali 1:1 rakiety V2 i "latającej bomby V1". Podziemne wyrobiska mają długość ok. 500 metrów, a powierzchnia wynosi 2 500 metrów kwadratowych.
„Imponują wymiary hal w kompleksie, np. „komora techniczna”, łącząca sztolnie I i II, ma 32 m długości i 6 m wysokości. Została ona wydrążona na całej długości z nadanym kształtem ścian i stropu.”
- czytamy na stronie powiatu wałbrzyskiego.
Historia Sztolni Walimskich nierozerwalnie związana jest z kompleksem „Riese”. To właśnie w tych rejonach Niemcy w czasie II wojny światowej prowadzili tajemnicze prace budowlane pod kryptonimem „Olbrzym”. Do budowy obiektu wykorzystywali pracowników przymusowych i jeńców wojennych. Prawie połowa z nich nie przeżyła – była wycieńczona ciężką pracą, ludzie umierali również głodu.
„Największa zagadka związana z kompleksem „Riese” dotyczy jego przeznaczeniem. Najbardziej rozpowszechniona hipoteza mówi o budowie Kwatery Głównej Hitlera tzw. Führerhauptquartier (FHQ). Jest ona również dobrze udokumentowana, ponieważ pojawia się w dokumentach oraz powojennych relacjach świadków budowy. Niemniej jednak pojawiają się również inne hipotezy związane z przeznaczeniem „Riese”. Niektórzy badacze historii mówią o fabrykach zbrojeniowych, inni zaś o tajnych podziemnych laboratoriach.”
- czytamy na stronie sztolnie.pl
Jak dojechać do Sztolni Walimskich? Godziny otwarcia
Sztolnie Walimskie znajdują się tuż przy drodze wojewódzkiej nr 383. Obok obiektu jest bezpłatny parking dla turystów zwiedzających sztolnię.
Zwiedzanie sztolni trwa około 45 minut. Trzeba pamiętać, że w w podziemiach panuje niska temperatura (5-7 stopni Celsjusza) i jest duża wilgotność wewnątrz obiektu, dlatego trzeba ze sobą zabrać ciepłą odzież.
Sztolnie walimskie - godziny otwarcia
Od października do kwietnia:
- od pon. do pt. od 9:00, ostatnie wejście o 16:00,
- w sob., niedz. i święta od 9:00, ostatnie wejście o 17:00.
Od maja do września:
- od pon. do pt. od 9:00, ostatnie wejście o 17:00,
- w sob., niedz. i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.
Więcej informacji o tym niezwykłym obiekcie znajdziemy na stronie Sztolni Walimskich.