Malin

i

Autor: Google Maps

Inwestycje

Mieszkańcy Malina walczą z budową centrum logistycznego. "Użyjemy wszelkich środków prawnych"

2023-03-29 12:46

Spór pomiędzy mieszkańcami Malina a dwoma dużymi inwestorami trwa nie od dziś. Develia i Hillwood Polska chcą wybudować na terenie wioski wielkie centrum logistyczne. Lokalna społeczność nie jest zadowolona z zaproponowanego przez firmy projektu.

Mieszkańcy Malina o planach inwestorów dowiedzieli się 19 stycznia, kiedy doszło do spotkania przedstawicieli firm z lokalną społecznością. “Gminę powaliło, żeby zrobić taką propozycję!” - krzyczał wówczas jeden z uczestników. Choć inwestycja z pewnością dałaby gminie całe mnóstwo pieniędzy na rozwój, to Develia i Hillwood Polska muszą przebić się najpierw przez mieszkańców, którzy mają uzasadnione obawy co do przedstawionego planu.

Inwestycja w Malinie ma być centrum magazynowym

Inwestorzy w Malinie chcą postawić wielkie centrum logistyczne, na którego terenie znajdą się trzy hale magazynowe. Powierzchnia całego centrum wynosić ma ponad 400 000 metrów kwadratowych i kosztować ponad 1 500 000 000 zł. W wyniku inwestycji powstać ma kilka tysięcy miejsc pracy. Zaplanowano również wybudowanie drogi, która połączy centrum z drogą S5. Według prognoz poruszać się nią będzie 6 300 pojazdów na dobę. 

Mieszkańcy Malina nie chcą inwestycji. "Będę miała to właściwie na ogródku"

19 stycznia 2023 roku doszło do spotkania inwestorów z mieszkańcami, podczas którego przedstawiony został plan postawienia centrum logistycznego. Lokalna społeczność już wtedy miała mnóstwo zastrzeżeń do projektu.

"Jestem osobą, która będzie to miała właściwie na ogródku, bo ode mnie będzie 40 metrów do hali magazynowej. Jestem pierwszym, najbliższym domem. Co mam przeciwko? Mam małe dziecko, buduję teraz dom, w który wsadziłam cały majątek. Sprawdziłam wcześniej plan, co ma na tych polach być i nagle jest to zmieniane. Nie mieliśmy pojęcia o tym projektach. Najbardziej przerażają mnie dźwięk i oświetlenie. Nie po to przeniosłam się z miasta do mniejszej miejscowości, żeby mieć większy hałas, niż przy linii tramwajowej. To jest dramat" - mówiła nam mieszkanka Malina.

Pismo do inwestorów. Mieszkańcy mają nadzieję na współpracę

Przedstawiony w styczniu plan inwestycji miał, zdaniem mieszkańców, sporo niedociągnięć. 21 marca do Develii oraz Hillwood Polska wysłali oni pismo, na którym wskazują problemy i niedogodności, które realizacja budowy według planu by ze sobą przyniosła. 

"Hale, w kształcie zaprezentowanym przez Państwa dnia 19.01.2023 r., niewątpliwie zrujnują walory krajobrazowe Malina, mocno zredukują komfort zamieszkania, istotnie będą wpływać na środowisko naturalne, wprowadzą ryzyka związane z użytkowaniem ogromnej ilości ciężkich pojazdów, obniżą istotnie wartość nieruchomości we wsi Malin, spowodują zachwianie gospodarki wodnej oraz retencji wód opadowych, zablokują płynność ruchu pojazdów na węźle S5 - Kryniczno i Ligota Piękna - i w sposób nieodwracalny zmienią charakter wsi" - czytamy w piśmie do inwestorów.

W dalszej części komunikatu mieszkańcy podkreślają, że są otwarci na rozmowy i mają nadzieję na modyfikację planów tak, by inwestycja jak najmniej dotknęła lokalną społeczność. Zapowiadają jednak jednocześnie, że "użyją wszelkich środków prawnych", jeśli firmy nie zdecydują się na modyfikacje projektu.