Straż pożarna

i

Autor: Pixabay Straż pożarna - zdj. ilustracyjne

Tragedia w Ścinawie

Tragedia w Ścinawie. 18-latka i 70-latek zatruli się tlenkiem węgla. Cały budynek ewakuowany

2023-03-29 9:10

Do tragicznej sytuacji doszło w dolnośląskiej Ścinawie, gdzie w jednym z wielorodzinnych budynków mieszkalnych doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Ewakuowano 15 mieszkańców. Dwie osoby - 18-letnia dziewczyna i 70-letni mężczyzna - niestety nie żyją.

Dwie osoby – 70-letni mężczyzna i 18-letnia kobieta poniosły śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w miejscowości Ścinawa na Dolnym Śląsku. Z budynku wielorodzinnego ewakuowano łącznie 15 osób. Zgłoszenie o zasłabnięciu 18-letniej kobiety w budynku wielorodzinnym przy ul. Kościuszki w Ścinawie straż otrzymała przed godz. 5 rano we wtorek.

„Zostaliśmy wezwani do pomocy zespołowi ratownictwa medycznego. W momencie przybycia zastępów straży na miejsce pogotowie już tam było i udzielało pomocy nieprzytomnej kobiecie” – przekazała PAP oficer prasowa Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. str. Magdalena Cwynar.

18-letniej dziewczyny nie udało się niestety uratować.

Tragedia w Ścinawie. Straż otrzymała dwa zgłoszenia

Drugie zgłoszenie, jakie straż otrzymała ok. godz. 6:30 dotyczyło podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla.

„Po sprawdzeniu czujnikami pomiarowymi okazało się, że w budynku występuje tlenek węgla, a śmierć poniósł 70-letni mężczyzna” – powiedziała Cwynar.

Ze wstępnych informacji straży wynika, że kobieta i mężczyzna zamieszkiwali różne lokale.

Tragedia w Ścinawie. Dwie osoby nie żyją. Zatrutych było więcej

Poszkodowana została również kobieta, najprawdopodobniej żona 70-letniego mężczyzny, a także 27-letnia kobieta wraz z mężem. Z budynku ewakuowano łącznie 15 osób. Miasto ma pomóc poszkodowanym, a przyczyny zdarzenia wciąż są ustalane. 

Co robić, gdy zatrujemy się tlenkiem węgla?

Zatrucie tlenkiem węgla grozić może każdemu z nas, dlatego warto być przygotowanym na tego typu sytuacje. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • ból i zawroty głowy,
  • nudności, wymioty,
  • zaburzenia równowagi i orientacji,
  • osłabienie, znużenie,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • drgawki.

Gdy podejrzewamy, że mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla, należy od razu zadzwonić na pogotowie. Ważne jest również przewietrzenie pomieszczeń i wyłączenie dopływu gazu do palnika. Poszkodowanego trzeba wynieść ze strefy zakażenia, a jeśli jest nieprzytomny, lecz oddycha - ułożyć go w pozycji bezpiecznej. Ważne jest również zadbanie o bezpieczeństwo ratującego. Tlenek węgla potrafi bardzo szybko spowodować zatrucie.