Kupiła zabytkowe sztućce za 35 tys. złotych. Dyrektorka Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zdymisjowana

Jakiś czas temu dyrektorka Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu kupiła zabytkowy zestaw sztućców, na który dostała dotację z KGHM-u. Kosztował on aż 35 tys. złotych. Okazało się jednak, że sprzedawcą była osoba spokrewniona z dyrektorką. W związku z tym dyrektor Ossolineum musiał rozwiązać kobiecie umowę o pracę. O sprawie wie również Ministerstwo Kultury.

Kupiła zabytkowe sztućce za 35 tys. złotych. Dyrektorka Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu z dymisją
Autor: Google Maps/ Materiały prasowe

Dyrektorka z Wrocławia kupiła zabytkowe sztućce za 35 tys. złotych

We Wrocławiu przy Rynku 6 znajduje się Muzeum Pana Tadeusza. Możemy tam zobaczyć różnego rodzaju eksponaty związane nie tylko z tym poematem epickim, ale również z jego autorem, Adamem Mickiewiczem. Z kolei pracownicy oraz zarząd regularnie pracują nad wystawą tak, aby odwiedzający mieli ciekawe doznania. 

Jakiś czas temu dyrektorka muzeum postanowiła kupić 12-osobowy zestaw XIX-wiecznych sztućców za 35 tys. złotych. Zakup zainicjowała, a następnie złożyła wniosek o dotację, którą następnie otrzymała z KGHM-u. Okazało się jednak, że zdobyte sztućce sprzedała spokrewniona z kobietą osoba

-  Do rozwiązania umowy z dyrektor Muzeum Pana Tadeusza doszło na skutek utraty zaufania. Ma to związek ze sprawą zakupu obiektu, która rozpoczęła się zanim swoje stanowisko objął obecny dyrektor Ossolineum, a została sfinalizowana już za jego urzędowania. Aż do posiedzenia Rady Kuratorów, które odbędzie się w przyszły piątek nie będziemy podawać dodatkowych informacji w tej sprawie

wyjaśnia nam rzeczniczka Ossolineum, Katarzyna Uczkiewicz.

O całej sprawie dowiedziało się Ministerstwo Kultury. Stosunkuje się do tego też Rada Kuratorów Oświatowych. Z kolei nowy dyrektor zostanie wybrany w najbliższym czasie w konkursie. 

- Muzeum Pana Tadeusza pracuje normalnie, w tej chwili jest administrowane przez osobę pełniącą obowiązki. Będzie rozpisany otwarty konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Pana Tadeusza, a właściwie wicedyrektora Ossolineum do spraw Muzeum Pana Tadeusza o sprawie została poinformowana pani ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także przewodniczący Rady Kuratorów

dodaje Katarzyna Uczkiewicz, w rozmowie z lokalnym radiem. 

Rada Kuratorów odbędzie się 13 grudnia 2024 roku. Z kolei z byłą już dyrektorką umowę wypowiedziano za porozumieniem stron

Wrocław Radio ESKA Google News
Express Biedrzyckiej - Michał Wójcik: Ziobro nie miał nic wspólnego z dymisjami w KRS