szpital wrocław badanie

i

Autor: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Koronawirus czy grypa? Ten mały czytnik sprawdzi to w 20 minut! Nowe urządzenie w szpitalu przy Borowskiej

2020-09-16 14:06

Koronawirus czy grypa? Ten mały czytnik odpowie nam po 20 minutach. A odróżnić koronawirusa od grypy na pozór wcale nie jest łatwo, bo objawy są bardzo podobne. Z tym, że koronawirus może ze sobą przynieść dużo gorsze skutki.

Nowoczesny sprzęt, dzięki któremu już po 20 minutach będzie wiadomo, czy pacjent jest zarażony wirusem SARS-CoV-2, otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Urządzenie już niedługo będzie służyło do diagnostyki pacjentów w tzw. stanach nagłych, trafiających na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Szpital pozyskał System Cobas Liat firmy Roch dzięki wsparciu Fundacji Wspólnota Pokoleń oraz Fundacji PGNiG. Urządzenie, które kosztowało 54 tys. złotych, pozwala przeprowadzić szybką ocenę stanu zdrowia chorego nie tylko pod kątem choroby COVID-19, ale także grypy typu A i B oraz RSV - wirusa, który jest główną przyczyną chorób układu oddechowego u dzieci.

- Przed nami sezonowy wzrost zachorowań na grypę, której objawy, takie jak kaszel, gorączka, bóle mięśni oraz ogólne osłabnie i rozbicie, są takie same jak objawy zachorowania na COVID-19 - mówi dr Janusz Sokołowski, kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - O ile przed planową hospitalizacją chory może wykonać test dzień wcześniej, i tak się u nas dzieje, o tyle w sytuacjach nagłych, świadomość, czy mamy do czynienia z pacjentem zarażonym wirusem SARS-CoV-2 czy grypy, znacznie ułatwi nam sposób postępowania, a co za tym idzie skuteczną walkę o jego zdrowie i życie.

Przypomnijmy, że średni okres oczekiwania na wynik testów w kierunku COVID-19, wykonywanych w tradycyjnym laboratorium molekularnym, trwa około 7-8 godz. W przypadku Systemu Cobas Liat wynik jakościowy (tzn. dodatni lub ujemny) znany jest już po 20 minutach, a wymaz do badania genetycznego (PT-PCR) można pobrać zarówno z gardła, jak i nosogardzieli pacjenta.

- Urządzenie skróci drogę pacjenta do diagnozy, a to ważne, ponieważ mniej więcej co drugi dzień przychodzi do tego szpitala pacjent zakażony koronawirusem z wyraźnymi objawami - mówi Janusz Sokołowski.

Profesor Simon wyjaśnia, dlaczego odróżnienie koronawirusa od grypy jest tak trudne (więcej poniżej):

Sonda
Czy boisz się, że się zarazisz koronawirusem?
Jak się ustrzec przed koronawirusem?