Spis treści
- Czym różni się koronawirus od grypy?
- Objawy grypy
- Objawy koronawirusa
- Testy na koronawirusa - gdzie zrobić?
- Koronawirus a grypa. Co możemy zrobić?
Czym różni się koronawirus od grypy?
Czy da się odróżnić koronawirusa od grypy? A jeśli tak, to czym różni się koronawirus od grypy? Te pytania zadaliśmy profesorowi Krzysztofowi Simonowi, wrocławskiemu epidemiologowi ze szpitala na Koszarowej. Profesor Simon rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości
Bez wykonania testu nie odróżnimy koronawirusa
Objawy grypy
- ból gardła
- przeziębienie, katar
- zmęczenie, osłabienie
- suchy kaszel
- gorączka
- brak apetytu
- ból mięśni
- ból głowy
Jak widać powyżej, objawy grypy i objawy koronawirusa są do siebie bardzo zbliżone, dlatego może być trudno odróżnić koronawirusa od grypy. Szczególnie niepokojące powinny być natomiast utrata węchu i duszności.
Oznacza to, że obraz pandemii jesienią może być nieco sfałszowany. Nie będziemy znali dokładnej liczby zakażeń, skoro osoby z objawami grypy mogą być w rzeczywistości osobami z koronawirusem. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
Objawy koronawirusa
Objawy koronawirusa przypominają objawy grypy. Jest jednak też kilka objawów, które powinny nas zaniepokoić. Poniżej przeczytacie, jakie są objawy koronawirusa:
- gorączka
- suchy kaszel
- zmęczenie, osłabienie
- ból mięśni
- ból gardła
- biegunka
- zapalenie spojówek
- ból głowy
- utrata smaku lub węchu
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
- trudności w oddychaniu
- duszności
Testy na koronawirusa - gdzie zrobić?
We Wrocławiu test na koronawirusa można wykonać w kilku miejscach, m.in. na Stadionie Wrocław i przy ul. Ziębickiej 34/38 (laboratorium Diagnostyki). Wykonanie testu na koronawirusa kosztuje ok. 495 złotych.
Koronawirus a grypa. Co możemy zrobić?
Skoro tak trudno stwierdzić, czym różni się koronawirus i grypa, to czy jest coś, co możemy zrobić? Profesor Simon apeluje o zapobieganie - zarówno koronawirusowi, jak i grypie. I zachęca do tego, by się szczepić.
- W Polsce zaledwie 3 proc. społeczeństwa szczepi się na grypę, a dla porównania w Niemczech to ok. 74-75 proc. - ubolewa prof. Simon. - Tak jak w przypadku każdej szczepionki, tak i tutaj mogą być powikłania, ale zdarza się to naprawdę bardzo, bardzo rzadko.
Prof. Simon stwierdził również, że niewykluczone, iż we wrześniu czeka nas druga fala pandemii.
Czytaj też: Czy we wrześniu czeka nas druga fala pandemii?
Z kolei w przypadku koronawirusa jedyne, co możemy zrobić, to dbać o higienę, nosić maseczkę, regularnie myć ręce i unikać zatłoczonych miejsc. Nie ma szczepionki na koronawirusa. Trwają pracę nad skuteczną szczepionką lub lekiem.