Tomasz Komenda

i

Autor: AKPA Tomasz Komenda

Spadek po Komendzie

Komu należą się pieniądze po śmierci Tomasza Komendy? Przepisy mówią wprost

2024-02-28 15:10

W środę, 21 lutego, całą Polskę obiegła smutna wiadomość o śmierci Tomasza Komendy. Mężczyznę pokonał nowotwór, z którym walczył od dłuższego czasu. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia, wyszedł po 18 latach i otrzymał od państwa odszkodowanie w wysokości blisko 13 milionów złotych. Kto otrzyma jego pieniądze?

21 lutego Polskę obiegła szokująca wiadomość. Tomasz Komenda, który został niewinnie skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnię której nie popełnił i wyszedł po 18-stu, przegrał walkę z nowotworem. O śmierci mężczyzny poinformował m.in. jego brat. "Z głębokim żalem informuję, iż w dniu dzisiejszym światełko życia mojego brata, po dwuletniej walce z nowotworem, zgasło" - napisał w mediach społecznościowych Gerard Komenda.

Co stanie się z pieniędzmi Tomasza Komendy? Przepisy mówią jasno

Tomasz Komenda w 2004 r. został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-letniej Małgosi z Miłoszyc. Wyszedł na wolność po 18 latach, gdy stało się jasne, że nie popełnił zbrodni, za którą trafił za kraty. Miał wtedy 41 lat. W 2021 r. sąd przyznał Komendzie łącznie niemal 13 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania. Kto otrzyma spadek po zmarłym Komendzie?

Jeżeli mężczyzna nie pozostawił testamentu, sprawa jest dość przejrzysta. Tomasz Komenda pozostawał w nieformalnym związku z Anną Walter, z którą doczekał się syna. Z racji tego, że nie byli małżeństwem, ustawowo, pieniądze powinien odziedziczyć jego syn, a także rodzice Komendy.

Jak czytamy na pomponiku.pl, nie wiadomo, co stało się z ojcem Tomasza Komendy, ani nawet kim jest mężczyzna. W aktach sprawy figurowała tylko Teresa Klemańska, która wspierała syna przez cały mroczny okres pobytu w więzieniu. Do podziału majątku po Tomku Komendzie dojdzie przed notariuszem lub w toku postępowania sądowego. Jeżeli pójdzie wszystko sprawnie, otrzyma go jego syn i matka Komendy. Z racji tego, że syn jest niepełnoletni, najprawdodobniej majątkiem będzie zarządzać jego matka, czyli Anna Walter.

Tomasz Komenda nie żyje. Niesłusznie skazany spędził 18 lat w więzieniu. Miał 47 lat