Jacek Protasiewicz

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Jacek Protasiewicz

Polityka

Kim jest Jacek Protasiewicz? Partnerka, kariera polityczna, skandale

2024-04-16 14:44

Premier Donald Tusk 15 kwietnia podjął decyzję o odwołaniu Jacka Protasiewicza ze stanowiska II wicewojewody dolnośląskiego. To pokłosie umieszczanych przez niego niestosownych wpisów na Twitterze. Kim jest Jacek Protasiewicz? Od jak dawna działa w polityce? Jakie jeszcze skandale miały miejsce z jego udziałem? Szczegóły w naszym artykule.

Jacek Protasiewicz. Wpisy na Twitterze

Były już wicewojewoda dolnośląski, Jacek Protasiewicz, w ostatnich dniach wywołał ogromną internetową burzę. Jego skandaliczne wpisy na portalu X obiegły całą Polskę. Obrażał on tam m.in.: Radosława Fogla, Patryka Wilda, Roberta Mazurka, czy Oskara Szafarowicza. Oświadczenie w tej sprawie początkowo wydała partia PSL i Władysław Kosiniak-Kamysz. Następnie głos w sprawie zabrał premier Donald Tusk i odwołał polityka z pełnionego przez niego urzędu.

Wszystkie wpisy Jacka Protasiewicza, które wywołały oburzenie znajdziecie TUTAJ.

Gdy emocje już nieco opadły, polityk postanowił przeprosić za swoje zachowanie oraz się z niego poniekąd wytłumaczyć. Jego wpis sugeruje, że ma poważne problemy związane z alkoholem.

"Każdy ma swoje problemy, także zdrowotne. Ja też. Moja aktywność w ostatnich dniach w internecie była tego przejawem. Przepraszam wszystkich, którzy moimi wpisami poczuli się obrażeni lub dotknięci" - napisał na portalu X. 

Spis treści

  1. Jacek Protasiewicz. Wpisy na Twitterze
  2. Kim jest Jacek Protasiewicz? Kariera polityczna
  3. Jacek Protasiewicz. Rodzina, partnerka
  4. Jacek Protasiewicz. Skandale

Kim jest Jacek Protasiewicz? Kariera polityczna

Jacek Protasiewicz urodził się w 1967 r. w Brzegu w województwie opolskim. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w latach 1986-1988 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1998-2001 był członkiem sejmiku dolnośląskiego I kadencji. W 2001 r. otrzymał mandat poselski jako reprezentant Platformy Obywatelskiej. Od 2004 do 2014 r. zasiadał w ławach Parlamentu Europejskiego, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W 2013 r. został również wybrany przewodniczącym PO na Dolnym Śląsku, a w 2015 r. szefem biura krajowego tej partii. Ponownie mandat do Sejmu otrzymał w 2015 r. z listy PO z okręgu wrocławskiego. W 2016 r. został wykluczony z szeregów Platformy Obywatelskiej. W 2018 r. przyłączył się do Polskiego Stronnictwa Ludowego, jednak pod koniec tego roku został posłem Nowoczesnej. Po 7 miesiącach wrócił do struktur PSL.

Startował w 2023 r. w wyborach parlamentarnych do Sejmu z ramienia Trzeciej Drogi, jednak nie udało mu się otrzymać mandatu poselskiego. Brał udział również w wyborach samorządowych w 2024, w których startował do sejmiku województwa dolnośląskiego - również bez powodzenia.

Jacek Protasiewicz. Rodzina, partnerka

Żoną Jacka Protasiewicza była Patrycja Matusz, z którą ma syna Piotra. W 2019 małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Aktualną partnerką polityka jest Daria Brzezicka. To właśnie nią pochwalił się Protasiewicz wpisami na Twitterze. Kobieta również oficjalnie potwierdziła ich relację, wstawiając zdjęcie, jak razem spędzają ze sobą czas, zaganiając partnera do kuchni.  Brzezicka jest od Protasiewicza 34 lata młodsza, studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i należy do Trzeciej Drogi.

Uwagę internautów przykuło też to, w jakich warunkach żyje para. Sami zobaczcie.

Jacek Protasiewicz. Skandale

Jacek Protasiewicz w 2014 roku został też "gwiazdą" w niemieckich mediach. Wszystko za sprawą awantury, jaką wywołał na lotnisku we Frankfurcie. Zdaniem Niemców wykrzykiwał nazistowskie "Heil Hitler!", po czym został zakuty w kajdanki i wywieziony na policyjny dołek. Poseł bronił się wówczas, że został sprowokowany. Zobaczcie poniżej jego wypowiedź.

Polityk w 2016 r. był też autorem wpisu obrażającego pana Tomasza, przewodnika górskiego. - Pan najpierw wąchał klej, a potem zabawiał się z owcą?! Ludzie w Karkonoszach mówią, że masz pan z nią potomstwo - napisał wówczas.