Kiedy na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu pojawią się pociągi? Padła konkretna data

i

Autor: Koleje Dolnośląskie

Transport

Kiedy na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu pojawią się pociągi? Padła konkretna data

2024-04-18 12:15

W latach 90. zakończył się regularny kurs pociągów z Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Co kilka lat powraca jednak pytanie, kiedy ponownie pojawią się tam pociągi. Obietnica przywrócenia połączeń kolejowych z tego dworca padła m.in. przed mistrzostwami Euro2012. Ostatnio rozmawiano o tym podczas konferencji prasowej w Kątach Wrocławskich. Czy na Dworcu Świebodzkim znowu pojawią się pociągi?

Temat Dworca Świebodzkiego oraz przywrócenia tam połączeń kolejowych co kilka lat powraca w przestrzeni publicznej. W 2012 roku, tuż przed mistrzostwami Euro, padła obietnica, że ponownie pojawią się na wspomnianej stacji pociągi. Sprawa jednak ucichła i nikt nie zdecydował się kontynuować tematu. 

Warto przypomnieć, że Dworzec Świebodzki jest jednym z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu. Wybudowano go w drugiej połowie XIX wieku, a w swojej historii miał różne funkcje, nie tylko obsługę połączeń. Wszystko zmieniło się w 1991 roku, kiedy to oficjalnie zakończył się tam regularny kurs pociągów. Następnie PKP wydzierżawiło pomieszczenia budynku Teatrowi Polskiemu, klubom nocnym oraz różnym firmom usługowym . 

Obecnie zobaczymy tam:

  • Scenę na Świebodzkim Teatru Polskiego;
  • restauracje;
  • szkoły muzyczne;
  • różne usługi;
  • muzeum gier

Dodatkowo, w każdą niedzielę Dworzec Świebodzki zamienia się w targowisko. Wszystko za sprawą targu, na który zjeżdżają się mieszkańcy Wrocławia i okolic. 

Kiedy na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu pojawią się pociągi?

We wrześniu 2023 roku pojawiła się informacja, że PKP wyremontuje aż 25 dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Wszystkie obiekty znajdujące się na liście mają zostać zmodernizowane do 2030 roku. Wśród 150 dworców znajduje się również Dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Uruchomienie tej stacji planowane jest najpóźniej w 2028 roku

Kilka dni temu, podczas konferencji prasowej pod Wrocławiem, ponownie poruszony został temat wspomnianego dworca. Przedstawiciele władz gminy Kąty Wrocławskie zadeklarowali, że rozszerzą współpracę z Kolejami Dolnośląskimi. Dzięki temu ma zwiększyć się liczba pociągów na trasie Kąty Wrocławskie - Wrocław. Aktualnie obsługuje ją 30 par połączeń, a planowane jest powiększenie tej liczby do 46 par

Ma zostać uruchomiona tzw. II linia kolejowa, w której połączenia z miasta pod Wrocławiem mają wykorzystywać właśnie Dworzec Świebodzki. Z wypowiedzi prezesa Kolei Dolnośląskich, podczas konferencji prasowej, wynika że pociągi miałyby kursować ze Świebodzkiego na początku 2026 roku

Warto jednak zaznaczyć, że nie doszło do podpisania żadnej umowy. Na konferencji prasowej padła jedynie ustna deklaracja. Czy uważacie, że z Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu ponownie pojadą pociągi?

Ten dworzec niszczeje od lat. Pasażerowie w końcu doczekają się remontu