Kamienny krąg Stonehenge spryskany farbą. To jeden z najsłynniejszych zabytków Wielkiej Brytanii

i

Autor: @JustStop_Oil/X

Świat

Kamienny krąg Stonehenge spryskany farbą. To jeden z najsłynniejszych zabytków Wielkiej Brytanii

2024-06-19 15:45

Aktywiści ekologiczni z organizacji Just Stop Oil spryskali pomarańczowym sprayem słynny kamienny krąg Stonehenge. Nagranie z momentu swojej akcji zamieścili w mediach społecznościowych. Atak na zabytek miał być apelem o wstrzymanie wydobycia ropy, gazu i węgla.

Pomarańczową farbą spryskali słynny kamienny krąg Stonehenge

Członkowie organizacji Just Stop Oil spryskali w środę pomarańczową farbą megality tworzące jeden z najsłynniejszych zabytków w Wielkiej Brytanii - kamienny kręg Stonehenge.

W swoich mediach społecznościowych zamieścili nagranie, na którym widać, jak dwie osoby podbiegają do megalitów i przy użyciu butli ciśnieniowych rozpylają na zabytkowe kamienie pomarańczową farbę w proszku. Widać też trwałe ślady farby na megalitach.

- Dwie osoby podjęły działania dzień przed przesileniem letnim, żądając od przyszłego rządu podpisania prawnie wiążącego traktatu mającego na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych do 2030 r – napisano w poście Just Stop Oil na portalu X.

Kamienne Stonehenge to jeden z najsłynniejszych prehistorycznych zabytków na świecie

Stonehenge składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Krąg znajduje się w południowej Anglii, a jego powstanie szacowane jest na okres od ok. 3000 do 2000 r. p.n.e. Zabytek jest też na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Grupa Just Stop Oil działa W Wielkiej Brytanii od 2022 roku i domaga się całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Rozgłos zyskała szeregiem protestów, podczas których aktywiści przyklejali się do dróg, blokując ruch, zakłócali wydarzenia sportowe i kulturalne, a także oblewali pomarańczową farbą witryny banków, obrazy w muzeach i zabytki.

Najsłynniejsze zabytki w Polsce. Dopasujesz je do miasta?

Pytanie 1 z 10
Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w: