Na weselu, na chrzcinach, na imieninach czy urodzinach.... W Polsce często bywa tak, że przy okazji jakiegoś wydarzenia, na stołach obecny jest alkohol. Niektóre firmy przeprowadzają badania, w których pokazują statystyki spożywania alkoholu przez Polaków. Jedną z nich jest PARGA, czyli Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jak spożywanie alkoholu wygląda na Dolnym Śląsku?
Statystyki alkoholowe. Ile piją mieszkańcy Dolnego Śląska?
Eurostat podaje dane, z których można oszacować populację osób nadużywających alkoholu. Łącznie jest ich ponad 27 mln. osób. Co ciekawe, osób pijących alkohol do 4 dni w tygodniu jest prawie 5 mln (12% populacji). Statystycznym przedstawicielem tej grupy jest:
- osoba w wieku 20-59 lat;
- mający co najmniej wykształcenie średnie;
- żyjący w związku i pracowity.
Główny Urząd Statystyczny również podał swoje dane. Wynika z nich, że ponad 820 tys. Polaków, przez 5 dni w tygodniu spożywa alkohol. Średnio należą do niej:
- mężczyźni w wieku 30-59 lat;
- słabiej wykształcony;
- żyjący w związku;pracujący lub poszukujący pracy.
Statystyki alkoholowe. Ile piją mieszkańcy Dolnego Śląska? Statystyki szokują
Według PARGA średnie spożycie alkoholu w Polsce wśród mężczyzn jest trzy razy wyższe niż w grupie kobiet. Jednocześnie też mężczyźni częściej sięgają po piwo mimo że zawiera ono niższy procent alkoholu. Co więcej, niecałe 8 % osób częściej sięgają po alkohol. Badani przyznali, że najczęstszym motywem do jego spożywania jest presja społeczna, ale też sama przyjemność wynikająca z picia.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwraca również uwagę, że alkoholizm w Polsce dotyka ok. 700 tys. osób. Wbrew powszechnemu myśleniu nie są to tylko osoby z niższych grup społecznych. Badania wskazały, że wśród zawodów, w których nadużywa się alkoholu, wymienia się:
- twórców, artystów, literatów i dziennikarzy;
- lekarzy, weterynarzy i dentystów;
- inżynierów, architektów i projektantów.
Skutki związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu
Jeśli znamy osobę zmagającą się z problemem nadużywania alkoholu, z pewnością zauważyliśmy, że nie zdaje ona sobie sprawy z tego, że jest chora. Ważne jest, aby nie bagatelizować wszelkich objawów alkoholizmu, m.in.:
- zaniedbywanie codziennych obowiązków;
- coraz lepsza tolerancja alkoholu;
- szukanie okazji do picia alkoholu;
- luki w pamięci;
- brak możliwości ograniczenia spożywania alkoholu;
- wystąpienie zespołu abstycyjnego.
W momencie, kiedy zaniedbamy swoje zdrowie i nie będziemy reagować na objawy choroby alkoholowej, może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Uzależnieni zmagają się z zaburzeniami układu:
- oddechowego;
- krążenia;
- nerwowego.
Nie tylko osoby uzależnione cierpią z powodu nadużywania alkoholu, ale też ich bliscy. Często osoby współuzależnione zmagają się dodatkowo z pogorszeniem sytuacji materialnej, chronicznym stresem czy DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).