Hubert Hurkacz, Iga Świątek

Autor: Instagram Hubert Hurkacz, Iga Świątek

Hurkacz pokonał Wawrinkę w United Cup. Reprezentacja Polski blisko wygrania grupy

2023-01-03 10:41

United Cup to nowy format tenisowych turniejów, w którym rywalizuje osiemnaście mieszanych reprezentacji. Polska do grupy trafiła z Kazachstanem oraz Szwajcarią, a po zwycięstwie z pierwszym rywalem, zmierza po wygraną w drugim meczu. Duża w tym zasługa wrocławianina, Huberta Hurkacza, który w dwóch setach rozprawił się ze Stanem Wawrinką.

Rywalizacja między Polską a Szwajcarią w United Cup wciąż trwa. Przed meczem Huberta Hurkacza ze Stanem Wawrinką swoje starcia rozegrali Daniel Michalski oraz Iga Świątek. Tenisista z Warszawy swoje spotkanie przegrał, ale klasę tradycyjnie pokazała najlepsza tenisistka świata, wygrywając z Belindą Bencić. Po dwóch pojedynkach mieliśmy więc remis.

Hubert Hurkacz - Stan Wawrinka. Pewne zwycięstwo Polaka

Starcie wrocławianina ze Szwajcarem od początku było wyrównane. Atutem obu tenisistów był serwis, co wyraźnie widać było na korcie. W pierwszym secie zawodnicy szli łeb w łeb, wygrywając głównie przy swoich podaniach oraz notując po jednym przełamaniu. O rozstrzygnięciu pierwszego seta miał zadecydować więc tie-break, w którym lepszy okazał się Hurkacz.

Drugi set układał się już bardziej po myśli wrocławianina, choć trzeba oddać doświadczonemu Wawrince, że napsuł krwi Polakowi.

Szwajcar stawiał opór, ale Hurkacz zdołał przełamać przeciwnika, po czym rozegrał perfekcyjnego gema przy swoim serwisie i Wawrinka musiał uznać wyższość wrocławianina. Dzięki "Hubiemu" Polska objęła prowadzenie w starciu ze Szwajcarią.

Na czym polega United Cup?

Nowy format tenisowego turnieju jest ciekawym pomysłem na odświeżenie formuły i zainteresowanie tenisem większego grona odbiorców. W United Cup wystartowało osiemnaście reprezentacji, które podzielone zostały na sześć grup. Spotkania między reprezentacjami składają się łącznie z pięciu spotkań - dwóch meczów w singlu mężczyzn, dwóch w singlu kobiet, a wisienką na torcie jest pojedynek mikst, czyli łączone starcie kobieco-męskie w deblu.

Do drabinki turniejowej awansują dwie najlepsze reprezentacje każdej z grup. Polacy wygrali już swój pierwszy mecz z Kazachstanem 4:1, a ze Szwajcarią rywalizują o pierwsze miejsce w swojej grupie. Pula nagród United Cup wynosi łącznie 15 milionów dolarów, a do zdobycia są również punkty rankingowe, co gwarantuje zaciętą walkę ze strony uczestników.

Kto jest w reprezentacji Polski na United Cup?

Oprócz Huberta Hurkacza w turnieju oglądać możemy Igę Świątek, Magdę Linette i Daniela Michalskiego. Oprócz wyjściowej czwórki dostępni są także rezerwowi - Weronika Falkowska, Alicja Rosolska, Kacper Żuk oraz drugi dolnośląski tenisista, pochodzący z Bolesławca Łukasz Kubot.