Erik Exposito

i

Autor: Cyfrasport Erik Exposito, napastnik Śląska Wrocław

Piłka nożna

Erik Exposito wybrany napastnikiem sezonu! Kontrowersje na Gali Ekstraklasy 2024

2024-05-28 9:42

Erik Exposito został wybrany najlepszym napastnikiem ekstraklasy w sezonie 2023/2024. Wybór nie mógł w tym przypadku paść na nikogo innego. Hiszpan został ligowym królem strzelców, wyraźnie wyprzedzając pozostałych zawodników. Gala Ekstraklasy nie obyła się jednak bez kontrowersji - szczególnie przy wyborze najlepszego zawodnika w polskiej ekstraklasie.

Gala Ekstraklasy 2024. Erik Exposito wybrany najlepszym napastnikiem 

W poniedziałek, 27 czerwca, po godzinie 20:00 rozpoczęła się Gala Ekstraklasy 2024. To wyczekiwany dzień, w którym przedstawiciele wszystkich klubów polskiej ligi mogą się spotkać i wspólnie wybrać najważniejsze osobistości minionego sezonu. Choć w tym roku przy niektórych kategoriach można było mówić o mniejszych lub większych niespodziankach, to w przypadku wyboru najlepszego napastnika kontrowersji nie ma absolutnie żadnych. Został nim król strzelców ekstraklasy, wicemistrz Polski i kapitan Śląska Wrocław, Erik Exposito

Niestety, Hiszpan na gali pojawić się nie mógł, a nagrodę w jego imieniu odebrał trener Jacek Magiera. Jak się okazało, Erik Exposito musiał nagle, z powodów rodzinnych, udać się do Hiszpanii

"W imieniu Erika chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Erik chciałby być z wami. W zeszłym tygodniu pojechaliśmy nawet razem wybrać dla niego smoking z muszką, jednak w ostatnich godzinach dostał informację, że musi wrócić do Hiszpanii z powodów osobisto-rodzinnych. Bardzo was pozdrawia, dziękuje za wsparcie, za nagrodę i za to, że może postawić sobie tą statuetkę u siebie w domu" - powiedział podczas przemowy szkoleniowiec Śląska.

W minionym sezonie Exposito w 33 meczach zdobył 19 goli oraz 5 asyst. Co ciekawe, oprócz tytułu króla strzelców, Hiszpan zakończył rozgrywki również jako lider klasyfikacji kanadyjskiej, w której na wynik wpływa suma strzelonych goli oraz zanotowanych asyst. Wydawałoby się więc, że to właśnie Erik zostanie również wybrany najlepszym zawodnikiem ekstraklasy, jednak statuetka ta powędrowała do... Kamila Grosickiego. Zawodnik Pogoni w klasyfikacji kanadyjskiej zanotował co prawda zaledwie punkt mniej od Exposito, jednak wybór ten zdziwił wielu internautów. Zwracają oni uwagę na to, że szczecinianie mają za sobą nieudany sezon, podczas gdy napastnik Śląska nie tylko ma lepsze statystyki, ale również poprowadził swój zespół do dużego sukcesu.

Kontrowersyjnie było także w przypadku pozycji bramkarza, gdzie nagrodę za najlepszego golkipera sezonu odebrał Mateusz Kochalski. Choć ma on za sobą bardzo dobry sezon, to przechodzenie obojętnie obok Rafała Leszczyńskiego, który zanotował niemal dwa razy więcej czystych kont, a także dyrygował najlepszą defensywą w lidze (Śląsk stracił najmniej goli w sezonie), wydaje się dosyć dziwne. 

Oto wszyscy laureaci Gali Ekstraklasy 2024:

  • Najlepszy bramkarz - Mateusz Kochalski (Stal Mielec)
  • Najlepszy obrońca - Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok)
  • Najlepszy pomocnik - Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin)
  • Najlepszy napastnik - Erik Exposito (Śląsk Wrocław)
  • Trener roku - Adrian Siemieniec (Jagiellonia Białystok)
  • Numer sezonu Totalizatora Sportowego - 3 764 622 (rekordowa frekwencja na meczach ekstraklasy)
  • Młodzieżowiec sezonu - Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)
  • Turbokozak sezonu - Ariel Mosór (Piast Gliwice)
  • Piłkarz roku - Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin)

QUIZ dla prawdziwych fanów Śląska Wrocław! Tylko prawdziwi kibice zdobędą 10/10

Pytanie 1 z 10
Który zawodnik zdobył ostatniego gola dla reprezentacji Polski, będąc w tym samym czasie piłkarzem Śląska Wrocław?
Jagiellonia Białystok mistrzem Polski