Demony zdalnego nauczania. Najlepszym lekiem może być... czytanie książek

i

Autor: pixabay.com Demony zdalnego nauczania. Najlepszym lekiem może być... czytanie książek

Demony zdalnego nauczania. Najlepszym lekiem może być... czytanie książek

2022-02-01 12:53

Od poniedziałku uczniowie dolnośląskich szkół rozpoczęli ferie zimowe, co oznacza, że będą mogli odpocząć od... ekranów komputerów. Ale czy rzeczywiście tak będzie? W obecnej sytuacji dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu byłoby paradoksalnie sięgnięcie po książkę - uważa wrocławski psycholog Amelia Wałczyk.

Zdalne nauczanie może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Specjaliści podkreślają, że przez obecną formę nauki, dzieci uczą się mniej efektywnie, są bardziej zmęczone, rozkojarzone, nie mają siły angażować się w to, co widzą na ekranie i w konsekwencji uczą się po prostu mniej i słabiej.

Zdalne nauczanie może mieć opłakane konsekwencje. Nie przygotuje do dorosłego życia 

Specyfika nauki zdalnej niesie za sobą również ryzyko, że w przyszłości, po zakończeniu nauki, dzieci nie będą przygotowane do dorosłego życia, które wymaga większej mobilizacji, odpowiedzialności czy bycia punktualnym. Poprzez brak konieczności wstawania do szkoły i fizycznego pojawiania się na określoną godzinę w klasie, zaburzony jest proces przygotowania do funkcjonowania w przyszłości na rynku pracy.

Ponadto zdalne nauczanie wymaga od uczniów spędzania w ciągu dnia wielu godzin przed komputerem, a kontynuowanie tej praktyki w czasie wolnym może źle wpływać zarówno na ich wzrok czy postawę, jak i rozwój intelektualny. Zwłaszcza teraz, gdy na Dolnym Śląsku trwają ferie zimowe, dzieci, biorąc pod uwagę ww. fakty powinny w czasie wolnym zadbać o swoje zdrowie i unikać komputera, który w ostatnim czasie rozgrzany był do czerwoności. Jak uważa wrocławski psycholog Amelia Wałczyk, dla tych, którzy te 2 tygodnie wolne od nauki spędzają w domu, dobrym rozwiązaniem na spędzanie wolnego czasu może być paradoksalnie... sięgnięcie po książkę. 

- Poprzez czytanie dzieci poszerzają słownictwo, rozwijają procesy logicznego myślenia, doskonalą swoją cierpliwość i pamięć, co buduje bazę pod to, by chciały się uczyć. Czytanie jest bardziej angażującą i wymagającą skupienia formą nauki, niż patrzenie w ekran - podkreśla Wałczyk.

Ferie zimowe na Dolnym Ślasku potrwają do 13 lutego. Przypomnijmy, że zdalne nauczanie, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządowym obowiązywać będzie w całym kraju do 27 lutego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 31.01 (Goście: gen. Waldemar Skrzypczak - były dowódca Wojsk Lądowych oraz Hanna Gill-Piątek - Polska 2050) Sedno Sprawy: Sławomir Nitras