przytulenie

i

Autor: Canva

Wiadomości

Co zalicza się do przemocy domowej? Policja z Legnicy przypomina, co zrobić, jeśli jesteśmy ofiarą

2025-02-14 14:49

14 lutego jest wyjątkowym dniem, jednak nie powinien być jedynym, w którym okazujemy sobie miłość i szacunek. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele osób zmaga się przemocą domową, z której trudno im się wydostać. Policja z Legnicy przypomina, co zrobić, jeśli jesteśmy jej ofiarami. Sprawdź, jakie są skutki przemocy domowej.

Spis treści

  1. Co zalicza się do przemocy domowej?
  2. Dlaczego dochodzi do przemocy domowej? 
  3. Jakie są konsekwencje przemocy domowej?
  4. Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej?

Co zalicza się do przemocy domowej?

Za nami Walentynki. Jest to jeden z najbardziej romantycznych dni w roku, podczas którego większość osób spędza czas ze swoją drugą połówką. Jedni idą do kina, inni na romantyczną kolację, a kolejni wybierają się na weekendowy wyjazd tylko we dwoje. Warto jednak pamiętać, że celebrowanie miłości, ciepła i bliskości ważne jest przez cały rok, a nie tylko jeden dzień

Okazywanie szacunku drugiej osobie jest bowiem jedną z najważniejszych rzeczy w relacji. Nie każdy związek jednak się na tym opiera i wciąż wiele osób zmaga się z przemocą domową. Może ona przybierać różne formy, dlatego też często ciężko na pierwszy rzut oka dostrzec niepokojące objawy

Policja z Legnicy przypomina, czym jest przemoc domowa. Jest to zachowanie, które ma na celu kontrolowanie i manipulowanie drugą osobą poprzez strach, ból i upokorzenie. Jak już wspomniano przybiera ona różne formy:

  • przemoc fizyczna (uderzenia, kopnięcia, szarpanie, duszenie);
  • przemoc psychiczna (poniżanie, wyzwiska, manipulacja, izolacja od bliskich);
  • przemoc seksualna (zmuszanie do kontaktów seksualnych bez zgody);
  • przemoc ekonomiczna (kontrolowanie finansów, ograniczanie dostępu do pieniędzy i zasobów). 

"Warto pamiętać, że przemoc to nie tylko akt fizycznej agresji, ale również działania, które mają na celu zniszczenie psychiki ofiary i jej poczucia własnej wartości. Przemoc może występować w każdej relacji - w małżeństwach, związkach partnerskich, w rodzinach, a także w relacjach między rodzeństwem czy rodzicami a dziećmi"

czytamy na stronie legnickiej policji

Dlaczego dochodzi do przemocy domowej? 

Tego typu przemoc jest skutkiem pewnego rodzaju społecznego pozwolenia na krzywdzenie osób bliskich, szczególnie kobiet i dzieci, które miało miejsce przez wieki. W wielu środowiskach nadal akceptuje się bicie czy stosowanie innych kar cielesnych, a nawet panuje przekonanie o dominującej roli mężczyzny w rodzinie

Często też możemy usłyszeć, że wszystko to, co dzieje się w rodzinie, należy do sfery prywatności i nie można o tym nikomu mówić. Wywołuje to poczucie bezkarności osoby stosującej przemoc oraz bezradności ofiary. Z drugiej strony nasila też niechęć innych osób do reagowania, ponieważ mają one przekonanie, że będzie to "wtrącanie się w cudze sprawy rodzinne". Badania cytowane przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pokazują nawet, że przemoc wobec członków rodziny jest społecznie bardziej akceptowana niż stosowanie jej wobec obcych. 

Czasami też przemoc jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzieci, które wychowują się w rodzinach, gdzie stosowana jest przemoc, przyswajają sobie zachowania zaobserwowane u dorosłych i uczą się, że to najlepszy i najbardziej skutecznych sposób rozwiązywania konfliktów. Badania wskazują też, że większość osób, które stosują przemoc domową, jest pod wpływem środków odurzających (alkoholu lub narkotyków)

Jakie są konsekwencje przemocy domowej?

Policja z Legnicy przypomina, że przemoc domowa to przestępstwo, które ma poważne konsekwencje prawne:

  • za przemoc fizyczną sprawca może zostać ukarany karą pozbawienia wolności, która w zależności od stopnia agresji może wynieść od kilku miesięcy do kilku lat (dodatkowo zastosowane są zakaz kontaktu oraz nakaz opuszczenia wspólnego lokalu);
  • za przemoc o charakterze łagodniejszym sprawca może zostać ukarany karą grzywny lub prac społecznych (dodatkowo wprowadzono również specjalne rozwiązania takie, jak Niebieska Karta, która ma na celu zbieranie informacji o przemocowych zachowaniach i szybsze reagowanie służb). 

Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej?

Legnicka policja dodaje również w komunikacie, co zrobić, jeśli jesteśmy ofiarą przemocy domowej lub znamy kogoś, kto się z nią zmaga. Najważniejsze to pamiętać, że nie jesteśmy sami i zawsze mamy prawo do ochrony.

"Zgłoś przemoc - pierwszym krokiem, który warto podjąć, jest zgłoszenie przemocy na policję. W sytuacji zagrożenia życia natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112"

czytamy na stronie legnickiej policji.

Możemy również skorzystać z pomocy psychologicznej oraz prawnej. Wystarczy skontaktować się z "Niebieską Linią", czyli infolinią, na której konsultanci odpowiedzą na nasze pytania, doradzą, co zrobić w naszej sytuacji oraz powiedzą o miejscach i formach pomocy w najbliższej okolicy. 

Mamy do wyboru trzy możliwości:

  • zadzwonić pod nr telefonu 800 120 002 dla ofiar przemocy w rodzinie:
    • numer bezpłatny;
    • czynny całą dobę;
    • dyżury:
      • w językach obcych: angielskim - poniedziałki od 18:00 do 22:00, oraz rosyjskim - wtorki od 18:00 do 22:00;
      • w języku prawnym - środy od 18:00 do 22:00.
      • dodatkowo dyżury prawników są pod numerem 22 666 28 50 w poniedziałki i wtorki od 17:00 do 21:00.
  • napisać maila na adres: [email protected];
  • połączyć się przez Skype, jeśli chcemy porozmawiać w języku migowym:
    • pogotowie.niebieska.linia;
    • poniedziałki w godzinach 13:00-15:00.

Możemy również skorzystać z pomocy specjalistycznych ośrodków. Specjaliści pracujący tam pomogą poradzić sobie z naszymi problemami oraz powiedzą, jakie kroki prawne można lub trzeba wykonać. Oferowane są tam również różne formy wsparcia psychologicznego, np. terapie indywidualne lub grupowe. Na rządowej stronie Funduszu Sprawiedliwości jest wyszukiwarka ośrodków pomocy pokrzywdzonym

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:
Co nas czeka - przemoc wobez dzieci - Kinik