TAT na Jagodno

i

Autor: Wrocławskie Inwestycje

Remonty

Co z tramwajem na Jagodno? Rusza budowa nowej trasy TAT

2023-10-03 11:28

Ul. Buforowa we Wrocławiu była już rozbudowywana, jednak teraz ruszają kolejne prace. Zgodnie z zapowiedziami urzędników rozpoczęła się budowa nowej trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno. Ma powstać niecałe trzy kilometry nowej drogi. A co z tramwajami?

Wrocławskie Inwestycje poinformowały na Facebooku o rozpoczęciu prac przy budowie wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno. Ma ona liczyć niecałe 3 km, a po drodze zaprojektowano 5 par przystanków. 

Co z tramwajem na Jagodno? Rusza budowa nowej trasy TAT

Na ulicach Jagodna we Wrocławiu ruszyły prace remontowe nad stworzeniem TAT. Realizacja tej inwestycji ma potrwać do 2025 r., jednak będą tamtędy jeździć tylko autobusy. 

- Wybudujemy korytarz transportowy, który na początku pozwoli jeździć autobusom od ul. Świeradowskiej do ul. Kajdasza wydzielonym pasem na Jagodnie - mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. - Robimy to po to, żeby w docelowej organizacji ruchu mógł tam pojechać tramwaj. 

Trasa będzie miała ok. 2,7 km długości. Po drodze zaprojektowano 5 par przystanków, które mają powstać na wysokości:

  • cmentarza przy ul. Bardzkiej;
  • ul. Terenowej;
  • ul. Konduktorskiej;
  • ul. Malinowskiego/Lutosławskiego;
  • ul. Kopycińskiego. 

Co więcej, przy ul. Malinowskiego powstanie dodatkowy lewoskręt z ul. Buforowej w kierunku ul. Lutosławskiego

- Przez ul. Asfatową i ul. Lutosławskiego jeździ autobus, który dowozi dzieci do szkoły. To skrzyżowanie z ul. Lutosławskiego też będzie przebudowane tak, żeby można było wygodnie skręcać od strony wyjazdu z Wrocławia w kierunku ul. Asfaltowej i ul. Lutosławskiego - dodaje Krzysztof Świercz. 

Zostały zachowane tam również rezerwy na słupy i kable trakcyjne, łuki trasy są odpowiednio dostosowane do łuków torowiska, a perony przystankowe będą spełniać normy zarówno dla autobusów, jak i tramwajów. Dodatkowo powstanie "Park and Ride" dla 57 samochodów oraz zadaszony parking dla rowerów. 

Cała inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu i kosztuje ponad 42 mln zł.

M jak miłość, odcinek 1746 ZWIASTUN. Kisielowa zaatakuje księdza Grzegorza. Weźmie go za złodzieja