Wybory 2023

i

Autor: Freepik

Wybory 2023

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Sprawdź, jak we Wrocławiu dopisać się do rejestru wyborców

2023-10-02 10:05

Już 15 października odbędą się wybory. Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak może zagłosować, jeśli np. mieszka we Wrocławiu, a jest zameldowana w innej miejscowości. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Sprawdź, jak dopisać się do rejestru wyborców we Wrocławiu.

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Będąc zameldowanym we Wrocławiu wiemy, do której komisji wyborczej pójść, aby zagłosować. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy mieszkamy we Wrocławiu, ale jesteśmy zameldowani gdzie indziej. W takiej sytuacji są m.in. studenci. Wyjazd do rodzinnego miasta na wybory często jest niemożliwy. Jak zatem zagłosować poza miejscem zameldowania?

Jak głosować we Wrocławiu nie będąc tutaj zameldowanym? 

Wbrew pozorom głosowanie poza miejscem zameldowania nie wymaga kilkunastu wizyt w urzędzie czy zgłaszania tego do kilku działów. Wniosek o wpisanie do rejestrów wyborców możemy załatwić nie wychodząc z domu. 

Istnieję dwie opcje, z których można skorzystać podczas zgłaszania się do rejestru wyborców: przez internet lub osobiście w urzędzie. Wniosek może złożyć każdy, kto:

  • będzie głosować w Polsce;
  • w czasie głosowania przebywa na terenie innej gminy innej niż ta, w której jest zameldowany/ ma stałe zamieszkanie;
  • ma ukończone 18 lat oraz czynne prawo wyborcze. 

Jeśli nie mamy czasu na chodzenie do urzędów, wystarczy, że wejdziemy na ePUAP i złożymy wniosek elektronicznie. Musimy przygotować login i hasło do profilu zaufanego, a następnie wejść na ePUAP. Po zalogowaniu się wystarczy, że podamy adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów, sprawdzimy wniosek oraz podpiszemy do elektronicznie. 

Na naszej skrzynce ePUAP otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku oraz zmiany miejsca głosowania z informacją o obwodzie głosowania oraz adresem siedziby obwodowej komisji wyborczej. 

Natomiast, jeśli ktoś woli osobiście udać się do urzędu gminy, w której aktualnie mieszka/przebywa, to na miejscu otrzyma wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można go również pobrać ze strony gov.pl. Ważne jest, aby przygotować:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, e-dowód, paszport);
  • swoje dane:
    • nazwisko;
    • imię (imiona);
    • obywatelstwo;
    • numer PESEL;
    • adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów

Do kiedy można zmienić miejsce głosowania? 

Zmiany miejsca głosowania można dokonać 44 dni przed dniem wyborów, ale nie może to być później niż trzeciego dnia przed wyborami

Warto pamiętać, że nie można zmienić miejsca głosowania w wyborach:

  • do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, wójtów;
  • w wyborach uzupełniających do Senatu RP miejsce głosowania mogą zmienić tylko wyborcy stale mieszkający na terenie okręgu wyborczego, w którym przeprowadza się wybory uzupełniające. 

Niewidoma remontuje mieszkanie
Listen on Spreaker.