Aktualna sytuacja pogodowa

Alarm na Dolnym Śląsku. Przekroczone stany alarmowe na kilku rzekach, strażacy układają worki z piaskiem. Relacja live

2024-09-13 18:07

Pogoda na Dolnym Śląsku. Nad województwem przechodzi niebezpieczny niż genueński, który przynosi intensywne opady deszczu na znacznym obszarze. Ulewy mogą powodować powodzie, zalania i podtopienia. Stan alarmowy przekroczony został m.in. na rzece Kamiennej w Jeleniej Górze oraz Ślęzie w Białobrzezie. Sprawdzamy, jak wygląda aktualnie sytuacja na Dolnym Śląsku. Zapraszamy do śledzenia relacji live w piątek, 13 września.

Alarm na Dolnym Śląsku. Zbliża się ogromna ulewa. Aktualna sytuacja 13 września

20:51

Fala opadów we Wrocławiu. "Widać zwiększony przepływ wody"
Fala opadów we Wrocławiu. "Widać zwiększony przepływ wody"

We Wrocławiu widać zwiększone przepływy wody. Wizyta na wrocławskich jazach pokazuje jak przepływa nadmiar wody przez miasto. Więcej w tym artykule. 

19:40

Prognoza pogody dla Dolnego Śląska na noc z piątku na sobotę (13/14 września). IMGW prognozuje najsilniejsze opady deszczu w województwie dolnośląskim - do 90 mm. Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu, przed silnym wiatrem oraz przed silnym deszczem z burzami. Dla Dolnego Śląska wydano trzeci najwyższy stopień ostrzeżenia meteo.

19:19

Sieć Obserwatorów Burz donosi:

"Zapowiadane intensywne opady właśnie wkraczają do Polski od południa i południowego wschodu. Pas intensywnego deszczu i burz rozciąga się obecnie w linii Karpat. Jednocześnie front ciepły sprowadza intensywny deszcz w Karkonoszach i w Kotlinie Kłodzkiej. Część stacji w rejonie, w tym Głuchołazach, Dzierżoniowie czy Ołdrzychowicach Kłodzkich zanotowała ponad 70 mm dobowego opadu, a deszcz ciągle pada."

Najsilniejszy deszcz notowany jest obecnie m.in. w rejonie Dzierżoniowa i Szklarskiej Poręby.

17:42

Miasto Jelenia Góra informuje, że opady deszczu w regionie są bardzo intensywne, a rzeka Kamienna przekroczyła stan alarmowy. Trudna sytuacja panuje w dzielnicy Maciejowa na potoku Radomierka. Zagrożonych zalaniem jest kilka posesji. Na miejscu pracują strażacy.

- Układane są worki w rejonie ul. Wrocławskiej. Kilka posesji narażonych jest na podtopienie. Strażacy zabezpieczają podwórka. Na miejscu pracuje 5 zastępów straży pożarnej – przekazał redakcji Radia Eska kpt. Krzysztof Zakrzewski, oficer prasowy KMPSP w Jeleniej Górze.

16:49

W związku z zagrożeniem powodziowym Straż Miejska w Kłodzku prosi właścicieli pojazdów zaparkowanych m.in. przy ul. Daszyńskiego i Chełmońskiego o usunięcie pojazdów.

16:34

Kolejny sztab kryzysowy zwołany został przez wojewodę dolnośląskiego na sobotę o godz. 10:00.

W komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu czytamy, że na terenie miasta odnotowano ok. pięćdziesiąt zgłoszeń, dotyczących głównie niedrożnych studzienek kanalizacyjnych. Wszystkie sygnały przekazywane są do zarządców.

- Problemy z cieknącym dachem zgłosiła jedna z klinik ASK, kilkanaście budynków należących do zasobu ZZK oraz przelany kolektor w jednej ze szkół na Krzykach. Tam straż odpompowuje wodę - informuje UM we Wrocławiu. 

ZDiUM kontroluje i udrażnia wpusty w newralgicznych miejscach w mieście: w czwartek takie prace były realizowane m.in na ulicy Strachocińskiej, Koreańskiej, Kuronia, Komuny Paryskiej, Długosza, Brzechwy, Trzebnickiej, Reymonta, Zakładowej i Mińskiej.

15:45

Wojewoda apeluje o przygotowanie zapasów. Jaki jest ruch w sklepach we Wrocławiu? Czy brakuje już produktów?
Wojewoda apeluje o przygotowanie zapasów. Jaki jest ruch w sklepach we Wrocławiu? Czy brakuje już produktów?

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja we wrocławskich sklepach. Czy brakuje produktów na półkach? Póki co, jest względnie spokojnie, a więcej informacji znajdziecie w artykule.

15:25

Z powodu ulewnego deszczu i wichury burmistrz Kłodzka apeluje do mieszkańców o ograniczenie korzystania z parków miejskich i innych terenów w mieście, gdzie znajdują się starodrzewia. W powiecie kłodzkim panują bardzo niebezpieczne warunki pogodowe, strażacy odnotowali już ponad 30 interwencji, większość związana jest z powalonymi drzewami.

15:07

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku wspólnie z grupą z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki kontrolowali w piątek najbardziej zagrożone rejony w pobliżu rzek w powiecie kłodzkim.

14:40

O godz. 14:00 przekroczony został stan ostrzegawczy na rzece Radomierka w Jeleniej Górze. Prezydent  wprowadził na terenie miasta pogotowie przeciwpowodziowe.  

Worki z piaskiem dostarczane są do punktów w Jeleniej Górze pod tymi adresami:

  • ul. Wrocławska 20A (przy mostku)
  • ul Wrocławska (pętla autobusowa)
  • skrzyżowanie ulic Witosa/Kosynierów
  • ul. Mieszka I (parking przy cmentarzu)
  • ul. Cmentarna (przy stacji paliw Orlen, kładka pieszo-rowerowa)
  • ul. Ludowa (przy moście, na przeciwko starej gorzelni).

Mieszkańcy z zagrożonych zalaniem domów mogą odebrać samodzielnie worki udając się do siedziby MPG przy ul. Wolności 161-163 oraz przy ul. Mickiewicza 31 A (Zieleń Miejska).

14:29

Gmina Zagrodno w powiecie złotoryjskim informuje:

Worki można pobrać w Urzędzie Gminy Zagrodno, pok. nr 15, w godzinach pracy urzędu oraz z chwilą wprowadzenia dyżurów (oczym poinformujemy). Piach został dostarczony do kluczowych miejsc, a nasz magazyn przeciwpowodziowy oraz remizy OSP są odpowiednio zaopatrzone. W razie pytań prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Zagrodno: +48 76 877 33 96 lub bezpośrednio z Inspektorem ds. zarządzania kryzysowego: +48 76 877 33 96 (wew. 105).

14:16

Najtrudniejsza sytuacja obecnie panuje w powiecie kłodzkim. Na rzece Bystrzyca Dusznicka w Szalejowie Dolnym przekroczony został stan alarmowy o 4 cm i wynosi obecnie 184 cm. W Kłodzku przekroczony został stan ostrzegawczy Nysy Kłodzkiej. Wynosi obecnie 167 cm, do przekroczenia stanu alarmowego brakuje 73 cm. Stan ostrzegawczy również przekroczony w Krosnowicach - tu istnieje największe prawdopodobieństwo wylania rzeki.

Straż Pożarna w Kłodzku poinformowała nas, że od rana interweniowano w związku z pogodą już około 30 razy. Najczęściej były to wezwania związane z powalonymi drzewami, a także zalaniami.

W terenie cały czas działają jednostki OSP. Strażacy napełniają worki z piaskiem i układają je na prośbę mieszkańców pod wskazanymi adresami. W powiecie kłodzkim działa również kompania powodziowa z woj. lubuskiego, która sprawdza obecnie koryta rzek. Worki z piaskiem układane są także w Nowej Rudzie przy ul. Kwiatkowskiego. - To prewencyjne ułożenie worków przy potoku Dzik - słyszymy w straży.

12:30

Ta dolnośląska gmina odwołała lekcje w szkołach. Wojewoda: "Nie sądzę, żeby było to potrzebne"
Ta dolnośląska gmina odwołała lekcje w szkołach. Wojewoda: "Nie sądzę, żeby było to potrzebne"

Wojewoda Maciej Awiżeń uważa, że zamknięcie szkół w gminie Bystrzyca Kłodzka nie było potrzebne. Więcej informacji w artykule.

12:16

Wodociągi Gminy Kłodzko informują, że w związku z ulewami może dojść do wyłączeń energii elektrycznej, a tym samym braku zasilania w obiektach, za pośrednictwem których dostarczana jest woda do domów. 

- Bardzo prosimy o zabezpieczenie gospodarstw domowych w wodę pitną i do celów gospodarczych - tak abyście w "sytuacji awaryjnej" posiadali zapas wody - czytamy w komunikacie Wodociągów Gminy Kłodzko.

12:09

Urząd Miasta we Wrocławia przypomina ważne numery telefonów, pod które można dzwonić w sprawie sytuacji pogodowej.

  • zapchane studzienki należy zgłaszać: tel. 19501 całodobowy, e-mail: [email protected]
  • wszelkie zgłoszenia dotyczące awarii na sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej należy zgłaszać pod bezpłatnym numerem 994, czynnym całą dobę lub pisząc na adres: [email protected]

Ponadto działa rónież nr alarmowy Centrum Zarządzania Kryzysowego: 71 770 22 22

11:48

Zamieć śnieżna na Śnieżce. W Karkonoszach panują fatalne warunki pogodowe
Zamieć śnieżna na Śnieżce. W Karkonoszach panują fatalne warunki pogodowe

A na Śnieżce w Karkonoszach od czwartku sypie śnieg. Temperatura cały czas jest na minusie. Goprowcy informują o zamieciach śnieżnych w najwyższych partiach gór. Służby Karkonoskiego Parku Narodowego odradzają wyprawy piesze w góry. Więcej informacji w artykule.

11:38

Rzeka Ślęza w Białobrzeziu (powiat strzeliński) na Dolnym Śląsku przekroczyła stan alarmowy. Stan wody osiągnął wysokość 1,2 metra, a do niedzieli ma się zbliżyć nawet do 2,5 metra.

10:57

Burmistrz Kłodzka poinformował mieszkańców, że w piątek (13 września) od godz. 14:00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku będą wydawane worki i pasek do budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

10:34

Władze Bystrzycy Kłodzkiej odwołały na piątek 13 września zajęcia we wszystkich gminnych szkołach. Przedszkole będzie działać normalnie.

10:29

Z powodu zapowiadanych intensywnych opadów deszczu zespół "Wilki" odwołał koncert w Środzie Śląskiej. Artyści poinformowali, że przyjadą w przyszłym roku.

10:06

W powiecie kłodzkim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Władze apelują, żeby zachować ostrożność i zabezpieczyć mienie, także w piwnicach. Proszą również o nie zbliżanie się do rzek i nie gromadzenie się na mostach.

Ogromne ulewy na Dolnym Śląsku. Najgorsze przed nami

Trzeci najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego obowiązuje na Dolnym Śląsku od czwartku, 12 września. Alert jest ważny aż do niedzieli, ale deszcz może padać nawet do wtorku. Z najnowszych prognoz wynika, że potencjalna łączna suma opadów do wtorku może wynieść od 160 l/m2 do 200 l/m2.

Obecnie najwyższe sumy opadów notowane są w województwie dolnośląskim. W porannym komunikacie IMGW podał, że do godziny 6 rano sumy opadów na najbardziej zagrożonym obszarze przekroczyły miejscami 50 mm.

- Od chwili obowiązywania ostrzeżenia, największe sumy opadów zanotowano w Międzylesiu 61 mm, Nowej Wsi 50 mm, Stroniu Śląskim 57 mm w Dzierżoniowie 58 mm oraz w Głuchołazach 58 mm

- czytamy we wpisie IMGW na portalu „X”.

Sztaby kryzysowe w miastach Dolnego Śląska. Trwają przygotowania do walki z wielką wodą

W wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku powołane zostały sztaby kryzysowe, sytuację monitorują pracownicy z wydziałów zarządzania kryzysowego.

O poranku premier Donald Tusk wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody dolnośląskiego. Na konferencji zapewnił, że służby nie lekceważą żadnego sygnału dotyczącego prognoz. - Mamy swoje doświadczenia - Wrocław z 1997 roku i powodzie z 2010 roku. Jeśli można czegoś się spodziewać i na to chcemy być przygotowani, to lokalnych podtopień. Na to chcemy przygotować się perfekcyjnie. Chciałem podziękować wszystkim służbom i urzędnikom - wszyscy są w pełni gotowi – mówił i zaznaczył: Nie ma dziś powodu do paniki, ale jest powód, aby być w pełni zmobilizowanym.

Weekend z ulewnym deszczem na Dolnym Śląsku

W najnowszym komunikacie IMGW z godziny 9:37 (13 września) czytamy, że najbliższy weekend przyniesie ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce.

- W województwach dolnośląskim, opolski, śląskim i małopolskim dobowe sumy opadów za cały weekend mogą miejscami wynieść nawet około 120-150 mm, a punktowo w rejonie Kotliny Kłodzkiej nawet 200 mm

- czytamy w komunikacie IMGW.