Zwolnienia grupowe na Dolnym Śląsku. Pracę w znanym zakładzie straci 60 osób

i

Autor: Google Street View zdj. ilustracyjne

Dolny Śląsk

Zwolnienia grupowe na Dolnym Śląsku. Pracę w znanym zakładzie straci 60 osób

2025-03-28 14:07

Fabryka Bosch w Mirkowie, która działa od 28 lat i zatrudnia ponad 1300 osób, właśnie zgłosiła zamiar zwolnień grupowych. Redukcja zatrudnienia ma dotknąć aż 60 pracowników. Skąd taka decyzja?

Bosch zwalnia w Polsce. Kryzys w branży motoryzacyjnej

Kryzys na rynku pracy dotyka coraz więcej firm. Tym razem zwolnienia grupowe dotkną fabrykę układów hamulcowych Bosch w Mirkowie pod Wrocławiem. Firma zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy zamiar zwolnienia 60 osób. Jak wskazano, to efekt globalnych zmian i problemów, z którymi boryka się branża motoryzacyjna.

Z najnowszych danych wynika, że firma Bosch w Polsce prowadzi ma zakłady w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Na koniec 2024 roku firma zatrudniała ponad 9700 pracowników. Redukcja zatrudnienia w Mirkowie to część globalnej strategii firmy.

Zwolnienia w Mirkowie. Co z pracownikami?

Rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, Arkadiusz Łukaszów, poinformował money.pl:

Bosch zgodnie z przepisami prawa zgłosił do Powiatowego Urzędu Pracy zamiar zwolnień grupowych w swoim zakładzie w Mirkowie pod Wrocławiem. Zwolnieniami grupowymi ma być objętych w sumie 60 pracowników.

Firma zapewnia, że zwolnione osoby otrzymają wsparcie: odprawę adekwatną do stażu pracy, doradztwo zawodowe, pomoc w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

- Naszym celem jest przeprowadzenie tego procesu w sposób jak najbardziej odpowiedzialny i transparentny. Jesteśmy świadomi, że otrzymanie wypowiedzenia to moment trudny i pełen emocji, dlatego osoby objęte zwolnieniami grupowymi są też zwolnione z obowiązku wykonywania pracy z chwilą otrzymania informacji o wypowiedzeniu. Pozostawiamy do ich decyzji, czy chcą w danym momencie pożegnać się z zespołem - jeśli jednak ich wolą jest natychmiastowe opuszczenie zakładu pracy, w pełni szanujemy te decyzje

tłumaczy portalowi money.pl Magdalena Kołomańska z Bosch Polska.

Firma podkreśla, że proces zwolnień ma być przeprowadzony w sposób odpowiedzialny i transparentny. Pracownicy zwolnieni z pracy są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy z chwilą otrzymania wypowiedzenia.

Wiadomo też, że oprócz zwolnienia 60 osób, w pierwszej połowie roku nie zostanie przedłużonych łącznie 80 umów zawartych na czas określony.

Prezydent Jacek Sutryk i jego zastępcy. Oto ich majątki