Cyrk w dolnobrzeskim urzędzie miasta. Burmistrz już trzeci raz złożył ślubowanie

i

Autor: brzegdolny.posiedzenia.pl

Dolny Śląsk

Cyrk w dolnobrzeskim urzędzie miasta. Burmistrz już trzeci raz złożył ślubowanie

2025-03-28 12:21

To niespotykana sytuacja w polskim samorządzie. Burmistrz Brzegu Dolnego Ireneusz Fura aż trzykrotnie składał ślubowanie – ostatni raz 24 marca. Dlaczego zdecydował się na ten krok, skoro jego pierwsza przysięga została uznana za ważną?

Burmistrz Brzegu Dolnego, Ireneusz Fura, złożył ślubowanie już trzeci raz, odkąd objął tę funkcję w maju ubiegłego roku. Ostatni raz miało to miejsce dziesięć miesięcy po objęciu stanowiska, 24 marca. Dlaczego to zrobił?

Pierwsze ślubowanie burmistrza Brzegu Dolnego. Pomyłka?

Wszystko zaczęło się w trakcie inauguracyjnej sesji rady miejskiej, 7 maja 2024 roku. Podczas składania ślubowania doszło do nietypowej sytuacji, bo zamiast tradycyjnej przysięgi burmistrza, radny senior odczytał tekst przeznaczony dla radnych. Po około dziewięciu miesiącach od objęcia urzędu, burmistrz Fura najwyraźniej zorientował się, że coś jest nie tak. Pojawiły się pytania, czy rzeczywiście pełni urząd zgodnie z prawem.

„Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy burmistrz musi złożyć właściwą rotę ślubowania, która jest jasno określona przez prawo. Brak przestrzegania tych procedur podważa legalność sprawowanego urzędu i stawia pod znakiem zapytania ważność wszystkich decyzji podejmowanych przez taką osobę.”

- napisano w jednym z komentarzy pod postem na facebookowej stronie Ireneusza Fury, burmistrza Brzegu Dolnego.

W lutym tego roku włodarz zdecydował się ponownie złożyć przysięgę, tym razem podczas sesji rady miejskiej, w punkcie „sprawy różne”. Sytuacja jednak wzbudziła ogromne emocje i wątpliwości. 12 marca Przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu Dolnego wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o opinie prawną w celu wyjaśnienia wspomnianych wątpliwości.

Trzecie ślubowanie dla pewności?

"Treść ślubowania nowego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) została określona ustawą. Niedopuszczalne jest zatem jej modyfikowanie w jakimkolwiek zakresie, np. mocą postanowień statutu gminy. Również składający ślubowanie nie może dowolnie zmieniać jej słów.Niedopuszczalne jest rozszerzanie, skracanie treści przysięgi, albo zastępowanie poszczególnych słów ich synonimami. Skutkiem omyłki lub świadomego przestawienie części tekstu lub pomięcie niektórych słów, będzie wątpliwość co do skuteczności objęcia mandatu przez wójta."

- możemy przeczytać w serwisie prawo.pl

Czy burmistrz leganie sprawował urząd? Dziesięć miesięcy po pierwszym ślubowaniu, przysięga została złożona po raz trzeci podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu Dolnym. Odczytano również opinię Wojewody Dolnośląskiego w sprawie ślubowania, który nie widzi problemu.

Przedmiotowe ślubowanie, mimo że nie jest w pełni zgodne z procedurą (…) ustawy o samorządzie gminnym (…) odniosło zamierzony skutek. Jednocześnie w związku z wątpliwościami dotyczącymi prawnie złożonego ślubowania rada zwróciła się z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej rady miejskiej w Brzegu Dolnym w dniu 24 marca 2025 roku, aby umożliwić burmistrzowi złożenie w obecności Rady Miejskiej właściwej roty ślubowania naprawiając tym samym uchybienia z dnia 7 maja 2024 roku, co też nastąpiło.”

- odczytał przewodniczący Eugeniusz Skorupka, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzegu Dolnym.

Zatem wojewoda uznał pierwsze ślubowanie za ważne. Dlaczego po tylu miesiącach burmistrz ponownie składał przysięgę? Po to, żeby uniknąć kontrowersji?

Z burmistrzem Ireneuszem Furą próbowaliśmy się skontaktować w piątek, 28 marca. Nie udało nam się porozmawiać. Jak tylko uzyskamy komentarz znajdzie się on w tym tekście. Z pytaniami udaliśmy się również do dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Czekamy na odpowiedź.

Wygląda na to, że burmistrz, choć już od niemal roku pełni urząd, chyba dopiero teraz może mieć pewność, co do swojej funkcji.

Tu jest koniec Polski. Oto dolnośląskie miasto najdalej wysunięte na południowy-zachód