Archiwalne zdjęcia

ZOO Wrocław w latach 50. XX wieku. Zobacz, jak wyglądało otwarcie zoo we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

2024-04-25 12:47

Początki zoo we Wrocławiu sięgają drugiej połowy XIX wieku. Było to jednak w ówczesnym Breslau. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej, kiedy to ogród zoologiczny został przejęty przez polskie władze. Ponowne otwarcie ZOO Wrocław odbyło się 18 lipca 1948 roku. Zobacz, jak wyglądał wrocławski ogród zoologiczny po II wojnie światowej.

Do otwarcia ogrodu zoologicznego w niemieckim Breslau doszło 10 lipca 1865 roku. Po włączeniu miasta w granice Polski po II wojnie światowej zmieniono nazwę miasta na Wrocław. Wśród przejmowanych instytucji i parków znalazło się również miejsce po niemieckim ogrodzie zoologicznym, które zostało zlikwidowane w czerwcu 1945 roku. Trzy lata później doszło do wznowienia działalności w ramach Wystawy Ziem Odzyskanych. Wówczas zoo zamieszkiwało 60 gatunków zwierząt.

Wrocławski Ogród Zoologiczny został oficjalnie otwarty 18 lipca 1948 roku. Jego pierwszym polskim dyrektorem był Karol Łukasiewicz. Za jego kadencji w ogrodzie przeprowadzono szereg prac remontowych, powiększono jego powierzchnię i sprowadzono kolejne gatunki zwierząt. Dziś ZOO Wrocław jest najstarszym ogrodem zoologicznym na obecnych ziemiach polskich. Rocznie odwiedza je miliony osób.

Zobacz, jak wyglądało wrocławskie zoo w 1948 roku!

Wielbłądy, niedźwiedzie i żubry, czyli zoo we Wrocławiu po II wojnie światowej. Zobacz, jak wyglądało otwarcie ZOO Wrocław 

Dom państwa Gucwińskich.