Parking

i

Autor: Freepik Parkowanie w Toruniu będzie droższe

Zmiany w budowie parkingów. Przez nie mieszkania mogą być jeszcze droższe

2023-02-07 12:19

Wymóg budowy przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie zakłada omawiana obecnie w Senacie ustawa deregulacyjna. Firmy deweloperskie już zaczynają się buntować i twierdzą, że tego typu zmiany wpłyną na wzrost cen mieszkań - informuje Rzeczpospolita.

Ustawa deregulacyjna, która ma likwidować "zbędne bariery administracyjne i prawne", trafiła do Senatu. Proponowane jest w niej m.in. rozszerzenie specustawy mieszkaniowej (tzw. lex deweloper), umożliwiając budowę osiedli także na terenach zdegradowanych, na których znajdują się stare centra handlowe czy biurowce - informuje "Rzeczpospolita".

Nowe przepisy dotyczące miejsc parkingowych

W przepisach znajduje się również rozwiązanie, na które spółki budujące mieszkania w Polsce już narzekają. Chodzi o zmiany dotyczące wyznaczania miejsc parkingowych. Po przegłosowaniu ustawy, ma zostać wprowadzona bezwzględna zasada: jedno mieszkanie - 1,5 miejsca parkingowego. Wszystko po to, aby uregulować tę nierozwiązaną dotychczas kwestię i aby każdy miał wystarczająco dużo miejsca dla swojego samochodu.

Nie podoba się to deweloperom.

- Budowa 1,5 miejsca postojowego na jedno nowe mieszkanie znacząco wpłynie na koszty inwestycji. W niektórych przypadkach inwestycja może się okazać nieopłacalna - zaznacza w rozmowie z "Rz" Maciej Wandzel, prezes Soho Development. - Bardziej optymistyczny scenariusz? Budynek powstanie, ale z cenami mieszkań tak wysokimi, że lokale będą dostępne dla niewielu - dodaje.

Czytaj także: W 2023 r. będzie jeszcze mniej mieszkań. Co jest tego powodem?

Prezes Soho Development oszacował, że jedna kondygnacja parkingu to ok. 12–13 proc. kosztów przeciętnego siedmiokondygnacyjnego budynku. Średni koszt budowy miejsca parkingowego to 70 tys. zł. Stanowiska są sprzedawane po ok. 35-40 tys. zł. Ok. 35 tys. zł jest dodawane do ceny mieszkania, aby pokryć stratę.

- Jeżeli będzie trzeba wybudować dwa razy więcej miejsc parkingowych, to ten "dodatek" do ceny może wynieść nawet ok. 70 tys. zł - podkreśla cytowany przez "Rz" Wandzel.

QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak?
QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się