Z nieba będą kontrolować stan środowiska na Dolnym Śląsku. Urząd wojewódzki zakupił drony

i

Autor: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu Z nieba będą kontrolować stan środowiska na Dolnym Śląsku. Urząd wojewódzki zakupił drony

Z nieba będą kontrolować stan środowiska na Dolnym Śląsku. Urząd wojewódzki zakupił drony

2021-06-08 23:29

Z powietrza będą kontrolować stan środowiska na Dolnym Śląsku. Urząd wojewódzki zakupił w tym celu specjalne drony. Pomogą one w pracy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Urządzenie będzie wykorzystywane do kontroli trudno dostępnych miejsc, wyrobisk, dużych obszarów, szacowania powierzchni kontrolnych, a także do przeglądu całości terenów z identyfikacją zdarzeń, które mają wpływ na środowisko.

Docelowo planowane jest, aby każda z delegatur WIOŚ, tj. Delegatura w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu otrzymała na wyposażenie drony i mogła je wykorzystywać na potrzeby kontrolne.

-Bardzo się cieszę, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i systematycznie doposaża placówkę w sprzęt, umożliwiający skuteczniejsze wykonywanie zadań. Jestem przekonany, że nowo zakupione drony usprawnią działania WIOŚ, a tym samym przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego – powiedział Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski.

W wielu działaniach kontrolnych, przy przeglądzie dużych powierzchni wykorzystanie drona przyczyni się do szybkiego ustalenia stanu faktycznego.

- Zdarzają się sytuacje kiedy potrzebujemy informacji do oceny zdarzeń w terenie, których odpowiednio szybko dostarczyć nam może tylko materiał wykonany dronem. W ten sposób możemy uzyskać wiedzę niezbędną w procesie kontrolnym. Standardowe kontrole będą wsparte dodatkowo obserwacją z powietrza. Niemniej to głównie w tzw. kontrolach interwencyjnych będziemy wykorzystywać drony - wyjaśnia Mariusz Wojewódka - Z-ca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Drony wyposażone są w system termowizyjny, przeznaczony specjalnie dla inspektorów i funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego. Dron dedykowany jest do zadań profesjonalnych. W dowolnym momencie w czasie lotu operator może przełączać się między podglądem z kamery a termowizją.

- W tym również posiadamy lekki i mobilny dron, który będzie miał zastosowanie szczególnie do zadań interwencyjnych, które wymagają szybkiego i sprawnego działania - mówi Łukasz Dąbrowski, koordynator ds. bezzałogowych statków powietrznych.

Zakupionych zostało 5 szt. dronów za łączną kwotę ok. 40 tys. zł.

Raport z anteny 08.06, godz.10
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?