Parlament Europejski

i

Autor: Paasikivi, Wikipedia

Polityka

Wybory do Parlamentu Europejskiego. To oni startują z Dolnego Śląska [NAZWISKA KANDYDATÓW]

2024-06-04 12:35

Wszystkie główne partie polityczne wystawiły mocnych kandydatów na listach do Parlamentu Europejskiego. Są na nich zarówno obecni europosłowie, jak i rozpoznawalni politycy - nie tylko z regionu. Na sukces liczą nie tylko PiS i PO, wprowadzić do PE swoich reprezentantów chcą też Trzecia Droga i Lewica.

Numer 1 nosi lista komitetu wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Na pierwszym miejscu znalazła się pochodząca z Krakowa Róża Thun - od 2009 r. europosłanka, wcześniej startująca z list Koalicji Obywatelskiej. Z drugiego miejsca startuje Paweł Gancarz - nowy marszałek Dolnego Śląska, wcześniej m.in. wójt gminy Stoszowice, a od grudnia ub.r. wiceminister infrastruktury. Na "trójce" znalazł się Ryszard Petru. Najaktywniejszą kampanię prowadzi startujący z dziewiątego miejsca Piotr Fitowski, który regularnie organizuje konferencje prasowe poświęcone różnym tematom. Listę zamyka Karolina Hołownia-Twardowska - radna sejmiku, która w ostatnim czasie zmieniła klub na Koalicję Obywatelską.

Nr 2 przypadł liście komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość, otwiera ją Stanisław Tyszka. Pochodzący z Warszawy polityk od 2015 roku jest posłem - zaczynał od komitetu Kukiz'15, potem związał się z Konfederacją. Na "dwójce" jest Marta Czech, związana ze środowiskiem Grzegorza Brauna. Wyborcom znany jest także zamykający listę Robert Grzechnik - radny miejski poprzedniej kadencji, kandydat konfederacji w kwietniowych wyborach na prezydenta Wrocławia.

Na liście nr 3 są kandydaci komitetu Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Jedynie pierwszy na liście Oskar Kida jest członkiem partii Bezpartyjni Samorządowcy, pozostałe osoby nie są członkami żadnej partii.

Podobna sytuacja jest na liście nr 4 należącej do parti Polexit. Startujący z pierwszego miejsca Norbert Czarnek należy do Kongresu Nowej Prawicy, a znajdująca się na drugim miejscu Roksana Surmiak to członkini partii Polexit. Reszta kandydatów jest bezpartyjna.

Lista nr 5 to lista Koalicji Obywatelskiej. Postawiono tu na sprawdzone nazwiska, bo listę otwiera poseł Bogdan Zdrojewski, który zasiadał już w Parlamencie Europejskim w latach 2014-2019. „Dwójką” na liście KO jest marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, a „trójką” - posłanka Sylwia Bielawska, która przed wyborami parlamentarnymi była wiceprezydentką Wałbrzycha. O mandat europosła z listy KO będzie starać się też m.in. burmistrz dolnośląskiego Jawora Emilian Bera, oraz ubiegający się o reelekcję europoseł Jarosław Duda. Ciekawostką jest start z ostatniego miejsca prezeski Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej.

"Jedynką" listy Lewicy noszącej nr 6 jest poseł i wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, a "dwójką" współprzewodnicząca dolnośląskiej Lewicy i wrocławska radna Anna Kołodziej. Na dobry wynik listy pracować będą m.in. samorządowcy, tacy jak radna wojewódzka Marta Stożek (Partia Razem), prezydentka Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska czy burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. Z czwartego miejsca wystartuje senator Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, a listę zamyka współprzewodniczący dolnośląskiej Lewicy poseł Arkadiusz Sikora.

Znane nazwiska wystawiło Prawo i Sprawiedliwość. Listę nr 7 otwiera była minister edukacji w rządzie PiS, europosłanka mijającej kadencji Anna Zalewska. „Dwójką” na tej liście jest zasiadająca od 2019 r. w PE Beata Kempa (Suwerenna Polska). Trzecie miejsce przypadało byłemu szefowie KPRM w gabinecie Mateusza Morawieckiego posłowi PiS Michałowi Dworczykowi. Opolszczyznę reprezentuje m.in. były minister sportu i turystki poseł Kamil Bortniczuk, który startuje z czwartego miejsca.

Unia Europejska UPADA?! Prof. Witold Modzelewski o BUNCIE ROLNIKÓW