Wrocławskie drogi po ostrej zimie podziurawione. Co czeka kierowców?

i

Autor: Pixabay.com

Wrocławskie drogi po ostrej zimie podziurawione. Co czeka kierowców?

2021-02-25 8:00

Śnieg stopniał i wrocławskie drogi dla kierowców to aktualnie slalom gigant. Wraz ze śniegiem z ulic zszedł także asfalt i pojawiają się kolejne dziury. Już w styczniu powstało ich o 40% więcej, niż przed rokiem. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zapowiada prace naprawcze.

Wrocławianie narzekają na stan dróg i apelują do miasta o jak najszybsze uporanie się ze skutkami zimy.

- Dziury są takie, że naprawdę trzeba uważać. Trzeba się w końcu wziąć do roboty i koniecznie coś z tym zrobić – mówi nam jeden z kierowców.

ZDIUM we Wrocławiu tłumaczy przyczyny obecnej sytuacji na wrocławskich drogach, podkreślając, że wpływ na powstałe dziury ma przede wszystkim bardzo duża wilgotność powietrza, spadek temperatury w nocy i jej wzrost w ciągu dnia.

W sezonie zimowym nawierzchnia może zamarzać i odmarzać nawet 100 razy.

- Wilgoć wnika w nawierzchnię przez mikroubytki i mikroszczeliny i dostaje się w głębsze warstwy drogi. Woda, która zamarza, zwiększa swoją objętość i w takim miejscu po kolejnym odmarznięciu i zamarznięciu, powstaje ubytek. Następnie po przejeździe większego samochodu pojawia się pokaźna dziura – tłumaczy Rzecznik Prasowa ZDIUM we Wrocławiu Ewa Mazur.

Według obliczeń ZDIUM-u w styczniu powstało o 40 procent więcej ubytków w nawierzchni dróg, niż w ubiegłym roku o tej porze.  Zarządcy wrocławskich dróg czekają aktualnie na nowy asfalt i zapowiadają naprawę nawierzchni.

- Od rozpoczęcia roztopów szacujemy szkody, wystawiamy zlecenia i czekamy w blokach startowych. Od 22 lutego otaczarnie wznawiają po zimowej przerwie produkcję mas bitumicznych, więc ruszamy z akcją łatania dziur pozimowych. Nie jesteśmy w stanie oszacować w tym momencie kosztów, ale na pewno łatanie pochłonie znacznie więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku – dodaje Ewa Mazur.

Ubytki w jezdni kierowcy mogą zgłaszać do ZDIUM we Wrocławiu telefonicznie lub drogą mailową.​

Raport z Anteny 24.02
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?