Hala Stulecia we Wrocławiu wybudowana została w 1913 roku w zaledwie 13 miesięcy, a zaprojektował ją słynny architekt Max Berg. Budynek upamiętniał 100. rocznicę wydania odezwy Fryderyka Wilhelma III oraz 100. rocznicę zwycięstwa Prus nad Napoleonem pod Lipskiem. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość aż 65 metrów, a budynek jest wysoki na 42 metry. Kuluary okalają główną salę widowiskową. Budynek wyróżnia się żelbetową konstrukcją, która była nowatorska na początku XX wieku. Kopuła składa się z żelbetowych łuków opartych o centralny pierścień.
Niesamowite wrażenia dostarcza pobyt we wnętrzu hali podczas słonecznych dni. Układ dachu z pierścieniowymi tarasami sprawia, że do wnętrza hali wpada naturalne światło, dzięki temu możemy poczuć wyjątkową atmosferę (zobacz zdjęcia w galerii).
Hala Stulecia dzisiaj. Centrum wydarzeń i atrakcja turystyczna
Dziś, Hala Stulecia to popularne miejsce wśród turystów i mieszkańców Wrocławia. Znajduje się blisko Pergoli z fontanną multimedialną, Ogrodu Japońskiego i zoo.
- Organizatorzy największych wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz biznesowych z całego świata zabiegają o wynajem unikalnych przestrzeni. Wpisanie kompleksu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 potwierdziło szczególny status obiektów i przestrzeni, które są wizytówką współczesnego Dolnego Śląska i Wrocławia
– możemy przeczytać na stronie halastulecia.pl
W Hali Stulecia cały czas odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, jak np. koncerty, targi i imprezy sportowe. Wielki budynek i otoczenie spodobało się także filmowcom. Obiekt pojawił się m.in. w filmie "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży", a także w serialu „1983”.
Hala Stulecia doceniana na całym świecie
Największe wyróżnienie to wpis Hali Stulecia na światową listę dziedzictwa UNESCO.
- Według kryterium UNESCO Hala kwalifikuje się pod trzy kategorie: I – budowla świadczy o geniuszu jej twórcy; II – obiekt odzwierciedla kulturę danej epoki; IV – budowla jest najważniejszym przykładem ukazującym historię ludzkości. I to są fakty. Nie dyskutujemy z faktami
– napisano na stronie internetowej Hali Stulecia.
Ale słynny obiekt przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu doceniło wiele innych organizacji. W 2014 roku zabytek zdobył uznanie renomowanej The Getty Foundation z Los Angeles. Hala znalazła się tym samym na liście dziesięciu najznakomitszych dzieł architektury modernizmu.
Wrocławska budowla, którą zachwyca się świat. Ten gigant to unikat
Polecany artykuł: