Tak wyglądał średniowieczny Wrocław. Zobaczcie rekonstrukcję
Makietę XV-wiecznej dzielnicy żydowskiej i jej bliskiego otoczenia przygotowali studenci Politechniki Wrocławskiej. To pierwsza naukowa próba rekonstrukcji tej części Wrocławia. Znajdziemy tu dzisiejszy plac Uniwersytecki, ul. Uniwersytecką, Kuźniczą i Więzienną, a także okolice – Zamek Cesarski, czy miejskie mury obronne. Wszystko to w skali 1:132.
Autorami pracy są Mikita Berdzik, Agnieszka Pałka, Sofija Dumanchuk i Siergei Nowikau, którzy wspierani byli przez innych studentów wydziału architektury wrocławskiej uczelni, a także zprzez kolegów z koła naukowego Rapid Troopers, którzy pomogli z drukiem 3D.
Jak informują przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, twórcy makiety odtworzyli wygląd budynków m.in. na podstawie analiz fundamentów, archiwalnych dokumentów i ikonografii, a także wyników badań architektów i archeologów. Obiekty na makiecie modelowane były osobno w programie komputerowym, a później wykonane zostały za pomocą druku 3D.
– Taki plik trafiał potem do drukarki 3D, a kiedy gotowy obiekt już ostygł, szlifowaliśmy go, nakładaliśmy podkład i potem malowaliśmy
– opowiada Mikita Berdzik.
Polecany artykuł:
Efekt poszukiwań i analiz
– To benedyktyńska praca wykonana przez naszych studentów
– mówi o pracy autorów dr Roland Mruczek, archeolog i historyk architektury z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki.
Podczas prac wytyczono m.in. zaginiony trakt w miejscu, w którym musiał istnieć przed laty, choć plany go nie pokazywały. Dr Maria Legut-Pintal, archeolożka i historyczka architektury podkreśla, że oglądając makietę, warto przyjrzeć się temu, jak wyglądały podwórka za domami.
- Archeolodzy, badając takie miejsca, odkrywają pozostałości infrastruktury, czyli np. kloaki czy kuchnie, ale może umykać nam całościowe spojrzenie na to, jak te przestrzenie wyglądały
– tłumaczy na stronie Politechniki Wrocławskiej.
Makieta przedstawia także wieżę mieszkalną przy dzisiejszej ul. Kuźniczej. Do niedawna sądzono, że była synagogą.
- Badania prof. Mateusza Golińskiego z UWr i prof. Chorowskiej wskazują jednak na to, że synagoga mieściła się prawdopodobnie w budynku przy ul. Szewskiej należącym do przedstawicieli elity żydowskiej. Dziś znajduje się tam Instytut Historyczny UWr
– czytamy w komunikacie Pwr.
Prace związane z budową makiety sfinansowała Gmina Żydowska we Wrocławiu oraz wrocławski magistrat. Dzieło można oglądać w Synagodze pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica.