Nowy podział i granice osiedli Wrocławia. Które mogą zniknąć z mapy?
Celem zespołu było przygotowanie rekomendacji, które mają pomóc w przyszłej reformie osiedli na terenie Wrocławia. Aktualnie w stolicy Dolnego Śląska jest wytyczonych 48 osiedli. W nowo zaproponowanym układzie byłoby 37 osiedli. Z badań opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że najbardziej zaludnione są takie osiedla jak Jagodno, Tarnogaj, Przedmieście Oławskie oraz Kleczków – Promenady Wrocławskie. Od pewnego czasu we Wrocławiu planowana jest reforma osiedli, dzięki której skuteczniej mają działać osiedlowe rady.
W opublikowanych kilka dni temu rekomendacjach czytamy m.in.: „Zespół przekazuje niniejsze rekomendacje w zakresie liczby i granic osiedli prezydentowi Jackowi Sutrykowi z wnioskiem o skierowanie ich do dalszych prac na ręce przewodniczącej Rady Miejskiej Wrocławia” - czytamy w piśmie.
Zgodnie z dokumentem propozycje zmian dotyczą np. połączenia części wrocławskich osiedli, w tym Ołtaszyna i Wojszyc. Włączone miałyby być tu tereny przy ul. Zwycięskiej. Na nowym osiedlu mieszkałoby 28 tys. ludzi. Zaproponowano również połączenie osiedli Zacisze, Zalesie, Szczytniki, Biskupina, Sępolno, Dąbie i Bartoszowice – na jednym wielkim osiedlu mieszkałoby niemal 29 tysięcy osób.
-Celem jest podkreślenie spójnego obszaru pod względem charakteru ładu przestrzennego i stylu zamieszkiwania
- podkreślają autorzy dokumentu.
W propozycjach padło również rozdzielenie na dwie części osiedla Huby. Jedna połączona byłaby z Tarnogajem, a druga z Gajem. Połączone zostałyby także Psie Pole, Pawłowice i Zawidawie – na jednym ogromnym osiedlu będzie mieszkać ponad 43 tys. osób.
Najpewniej część osiedli może zmienić swoje nazwy.
- W szczególnych przypadkach nazwy dla nowych osiedli winny być wynikiem łączenia nazw dotychczasowych jednostek wchodzących w ich skład lub stać się przedmiotem plebiscytu z udziałem mieszkańców, organizowanym w toku koniecznych ogólnomiejskich konsultacji nowego podziału i granic osiedli
– tłumaczą autorzy dokumentu.
W przygotowaniu rekomendacji brano też pod uwagę podział na dzielnice - Śródmieście, Fabryczna, Stare Miasto, Krzyki i Psie Pole.
- W toku prac członkowie Zespołu brali pod uwagę różne koncepcje ustroju osiedlowego m.in. zakładające dwustopniowy podział ustrojowy na dzielnice i osiedla oraz modele hybrydowe - zakładające istotna redukcję liczby osiedli i tworzenie tzw. dużych osiedli. Koncepcje te nie uzyskały ostatecznie poparcia większości członków zespoł
- napisano.
Nowy podział osiedli we Wrocławia. Tutaj nie zmienią się granice
W rekomendacjach wskazano osiedla, których granice nie powinny się zmienić. Są to:
- Jagodno
- Oporów
- Grabiszyn-Grabiszynek
- Gajowice
- Powstańców Śląskich
- Przedmieście Świdnickie
- Plac Grunwaldzki
- Nadodrze
- Kleczków
- Ołbin
- Karłowice, Różanka
- Muchobór Wielki
Sprawdź w galerii, jak może wyglądać nowy podział osiedli Wrocławia