Wrocław. Stan 6-latka chorego na błonicę poprawia się. Choroba ustępuje

i

Autor: pixabay.com

Wrocław

Wrocław. Stan 6-latka chorego na błonicę poprawia się. "Choroba ustępuje"

2025-03-24 13:25

6-latek, który zachorował na błonicę po powrocie z wakacji w Afryce, odzyskuje zdrowie. Lekarze wybudzili go ze śpiączki farmakologicznej, a jego stan jest stabilny.

Dobra wiadomość z Wrocławia! Sześcioletnie dziecko, hospitalizowane z powodu błonicy, wraca do zdrowia. Jak poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Janina Kulińska, dziecko zostało wybudzone ze śpiączki farmakologicznej i jest wydolne krążeniowo oraz oddechowo.

- Nadal jest izolowane, jednak jego forma świadczy, że choroba ustępuje. Z dzieckiem jest logiczny kontakt, jest energiczne i aktywne ruchowo. Stąd decyzja lekarzy, by przenieść je na Oddział Pediatryczny

– powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Janina Kulińska.

Błonica we Wrocławiu – dochodzenie epidemiologiczne

Przypadek błonicy we Wrocławiu wywołał duże poruszenie. Dziecko, które nie było szczepione przeciwko błonicy, zaraziło się podczas wakacji na Zanzibarze. Po powrocie do Polski trafiło do szpitala, gdzie lekarze natychmiast podjęli leczenie.

6-latek podróżował trzema samolotami, co spowodowało konieczność przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego na szeroką skalę. Jak poinformował GIS, w Polsce sprawdzono ponad sto osób, a w sumie postępowaniem sanitarnym objęto ponad 500 osób na świecie.

Jeden dorosły pacjent opuścił szpital

W szpitalu hospitalizowany był również dorosły pacjent, który miał kontakt z chorym dzieckiem. Mężczyzna był szczepiony, ale nie pamiętał, kiedy przyjął dawkę przypominającą. Przebieg choroby był u niego łagodniejszy i już opuścił szpital. Jego dziecko i małżonka nie zakazili się błonicą, bo są zaszczepieni.

Błonica w Polsce – statystyki

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, w 2024 roku zanotowano w Polsce dwa przypadki błonicy, w 2023 roku – jeden, a w 2022 roku żadnego.

Szczepienia przeciwko błonicy są w Polsce obowiązkowe. Według kalendarza szczepień, każde dziecko powinno zostać zaszczepione czterema dawkami szczepionki w początkowych miesiącach życia i dawką przypominającą w szóstym roku życia.

Czym jest błonica?

Błonica, określana też jako dyfteryt, krup lub dławiec, jest ostrą i ciężką chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie zwane maczugowcami błonicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem.

Tajemnicze dolnośląskie bunkry. Miały chronić przed atakiem atomowym