Wilki ZAATAKOWAŁY w Górach Izerskich! Nie zrobiły tego w tych okolicach od kilkudziesięciu lat

i

Autor: shutterstock Wilki ZAATAKOWAŁY w Górach Izerskich! Nie zrobiły tego w tych okolicach od kilkudziesięciu lat

Wilki ZAATAKOWAŁY w Górach Izerskich! Nigdy wcześniej tego nie zrobiły!

2021-12-23 12:26

Willi zaatakowały tuż obok popularnej wieży turystycznej w Świeradowie-Zdroju. Weszły przez ogrodzenie i zagryzły 5 owiec, 2 dotkliwie poraniły, następnie wdały się w walkę z psami hodowcy. Zwierzęta uciekły dopiero wtedy, gdy pojawili się ludzie. To pierwszy taki atak wilków w Izerach od kilkudziesięciu lat - informuje TVP 3 Wrocław.

Wilki, prawdopodobnie dwa zagryzły pięć owiec, a dwie są poważnie ranne. Do tego sześć zwierząt uciekło z zagrody i w tej chwili nie wiadomo, gdzie się znajdują. Jak powiedział Łukasz Paczyński w TVP 3 Wrocław, do którego należały owce, w przeszłości wilki nigdy wcześniej nie atakowały zwierząt. Był to ich pierwszy raz.

Jak podkreślił Paczyński, nie ma on pretensji do wilków o atak na owce. W końcu są to zwierzęta objęte ścisłą ochroną. Nie ukrywa jednak, że owce, które zostały przez nie zaatakowane są dobrymi okazami z zagranicy. W tym przypadku będzie mógł liczyć na wypłatę odszkodowania. Odpowiada za to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

Wilki w Górach Izerskich i Karkonoszach. Czy jest ich dużo? 

Przez dziesięciolecia wilki w Karkonoszach i Górach Izerskich można było oglądać jedynie na starych pocztówkach. Dwa lata temu fotopułapka leśników ze Świeradowa-Zdroju zarejestrowała wilka, który w Izerach zadomowił się na dobre. Później dołączyła do niego wadera, czyli samica wilka.

Coraz gęściejsza zabudowa, a w okolicy budowane są właśnie apartamentowce, będzie doprowadzać do częstszych ataków dzikiej zwierzyny.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. W nazwach państw brakuje kilku liter. Zgadniesz, o jakie państwo chodzi?

Pytanie 1 z 10
Państwo położone we wschodnich Himalajach: B*ut*n to:

Zdaniem myśliwych polujące w mieście, wilki mogą stanowić spore niebezpieczeństwo dla ludzi i przydomowych zwierząt.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 22.12 (Goście: Krzysztof Kwiatkowski - senator, były szef NIK oraz Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałek Senatu, PPS)