Więźniowie pomagają walczyć ze skutkami powodzi

i

Autor: Służba Więzienna

Wiadomości

Więźniowie pomagają walczyć ze skutkami powodzi. „Dzięki nim będę mogła prowadzić lekcje”

2024-09-16 20:19

Więźniowie z aresztów i zakładów karnych na południowym zachodzie kraju pomagają usuwać skutki powodzi. W akcje pomocowe włączają się też funkcjonariusze Służby Więziennej, pracując przy wzmacnianiu zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Więźniowie z aresztów i zakładów karnych na południowym zachodzie kraju pomagają walczyć ze skutkami powodzi. Przy usuwaniu skutków pomocy pracują skazani z Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze, Zakładu Karnego w Kłodzku i Zakładu Karnego w Zarębie.

Jak poinformowała Służba Więzienna, osadzeni w Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie już w piątek pojechali napełniać worki piaskiem, które miały być wykorzystane do układania wałów przeciwpowodziowych, a obecnie pomagają w usuwaniu skutków powodzi w Szkole Podstawowej nr 9.

- Dzięki nim będę mogła już jutro wprowadzić tu dzieci i prowadzić lekcje - mówi, cytowana przez SW, dyrektorka SP nr 9 Wioletta Uchman-Chrząszcz. - Woda sięgała wysokości 170 cm. Strażacy nieprzerwanie od soboty wypompowali wodę, a dziś razem z osadzonymi sprzątamy i usuwamy skutki zalania. Ich pomoc jest nieoceniona. Wynoszą worki z piachem, zamiatają, sprzątają zalane korytarze, wynoszą zniszczone rzeczy. Jutro dzięki ich pomocy dzieci będą mogły wrócić do szkoły.

Burmistrz Dzierżoniowa wystąpił do dyrektora Aresztu Śledczego z prośbą o wsparcie w porządkowaniu pozostałych szkół. Do tej pory osadzeni pracowali na terenie miasta w dwóch turach - pierwsza zaczynała o godz. 8, a druga o 14.30. Od poniedziałku dwie grupy będą pracować jednocześnie.

Ze skutkami powodzi walczą też osadzeni z Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze oraz z zakładów karnych w Kłodzku i Zarębie.

- Pozostałe jednostki pozostają w gotowości, czekając na znak od władz samorządowych - poinformowała Służba Więzienna.

Skazani mogą być kierowani do usuwania skutków sytuacji kryzysowych oraz klęsk żywiołowych na mocy art. 104a kodeksu karnego wykonawczego. Zapis ten umożliwia udzielanie wsparcia i pomocy w krótkim czasie, bez konieczności kierowania skazanych do pracy i spełniania wymogów formalnych i administracyjnych. Pomoc świadczona jest na wniosek właściwego organu gminy, za zgodą dyrektora zakładu karnego, na pisemny wniosek skazanego lub za jego pisemną zgodą. Zasady udziału skazanych są określane w porozumieniu zawieranym pomiędzy dyrektorem jednostki penitencjarnej a właściwym organem gminy czy miasta.

W akcje pomocowe włączają się także funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy w czasie wolnym od służby wzmacniają zabezpieczenia przeciwpowodziowe i pomagają przy zabezpieczeniach.

Fatalne skutki powodzi w Lądku Zdroju