[AKTUALIZACJA]
Udało nam się dotrzeć także do punkty ZDiUM przy ul. Długiej, gdzie mnóstwo mieszkańców przybyło, aby odebrać worki z piaskiem do zabezpieczenia swoich posesji. Nasza reporterka przekazała nam, że ludzi jest całe bardzo wiele, a korki sięgają nawet ul. Dmowskiego. Kolejki ustawiają się również do... wyjścia! Na miejscu regularnie pojawiają się kolejne dostawy worków.
"Spodziewaliśmy się, że zainteresowanie będzie bardzo dużo. Niestety, musimy poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Przepustowość placu jest, jaka jest, dlatego, aby osoby, które odebrały worki, mogły je zapakować i odjechać. Musimy skoordynować to też z dostawami piasku. Tego piasku, tych worków, nie zabraknie dla mieszkańców"
- przekazuje nam jedna z pracujących na miejscu osób.
Wrocławianie przygotowują się na powódź. W sklepach zaczyna brakować wody
Dramatyczna sytuacja związana z powodziami na terenie województw dolnośląskiego oraz opolskiego sprawiła, że mieszkańcy Wrocławia zaczęli poważnie obawiać się nadchodzącej wody. W stolicy Dolnego Śląska oblężone są sklepy, w których ludzie starają się zrobić zapasy na nadchodzące dni. Szczególnie trudno dostać butelkowaną wodę - ta masowo wykupowana jest przez mieszkańców.
Jak poinformował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, według prognoz fala powodziowa na Odrze zacznie przechodzić przez miasto w środę około godziny 18:00. Obecnie rozpoczęto już umacnianie wałów w różnych częściach miasta.
"Ta fala może być długa. Będzie przechodzić przez Wrocław przez kilka dni"
- mówi Jacek Sutryk.
Według najgorszego scenariuszu, falą powodziową może przepływać aż 3100 metrów sześciennych wody na sekundę. Dla porównania, podczas powodzi w 1997 r., było to 3700 metrów sześciennych na sekundę.
"Chcę podkreślić, że prognozy IMGW i RZGW mówią 2600 m sześciennych na sekundę. Oznacza to, że na wskaźniku w Trestnie na Odrze poziom wyniesie 670 cm. To zdecydowanie mniej niż poziom z roku 1997"
– wskazuje prezydent Wrocławia, zaznaczając, że spodziewaną falę powodziową można porównać do tej z 2010 roku.
Od poniedziałku mieszkańcy mogą ubiegać się też o worki z piaskiem, które pomogą im zabezpieczyć swoje posesje. Dodatkowo, Jacek Sutryk poinformował, że oprócz Odry intensywnie monitorowane są inne rzeki wpływające na sytuację hydrologiczną we Wrocławiu – Widawa, Oława, Ślęza i Bystrzyca.
Tak wygląda sytuacja na rzekach we Wrocławiu. Prognozy stanu wody
Miasto poinformowało również o tym, jak wygląda sytuacja na rzekach przepływających przez Wrocławi. Na portalu Wroclaw.pl przeczytać możemy o stanach wody na poszczególnych wodowskazach na godzinę 7:00, a także prognozach na nadchodzące dni.
Odra, wodowskaz Trestno
- obecnie 347 cm (woda poniżej stanu ostrzegawczego)
- stan ostrzegawczy: 380 cm
- stan alarmowy: 450 cm
- Prognoza na środę 18 września: 663 cm
Odra, wodowskaz Chałupki
- obecnie 695 cm
- stan ostrzegawczy: 300 cm
- stan alarmowy: 420 cm
- Prognoza na środę 18 września: 341 cm
Bystrzyca, wodowskaz Jarnołtów
- obecnie 290 cm
- stan ostrzegawczy: 230 cm
- stan alarmowy: 270 cm
- Prognoza na dziś: 352 cm
Oława, wodowskaz Oława
- obecnie 283 cm
- stan ostrzegawczy: 200 cm
- stan alarmowy: 250 cm
- Prognoza na wtorek 17 września: 301 cm
- Prognoza na środę 18 września: 230 cm
Ślęza, wodowskaz Ślęza
- obecnie 288 cm
- stan ostrzegawczy: 270 cm
- stan alarmowy: 300 cm
- Prognoza na wtorek 17 września: 352 cm
- Prognoza na środę 18 września: 346 cm
Widawa, wodowskaz Krzyżanowice
- obecnie 144 cm
- stan ostrzegawczy: 150 cm
- stan alarmowy: 200 cm
- Prognoza na wtorek 17 września: 352 cm
- Prognoza na środę 18 września: 346 cm