Burza i wichura w Polsce

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Burze i wichury do 60 km/h to nie wszystko! Prognoza IMGW na niespokojną środę [Pogoda 15.06.2022]

Pogoda

Wichury na Dolnym Śląsku! IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem

2024-01-24 9:34

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem na terenie całego Dolnego Śląska. W treści alertu drugiego stopnia czytamy, że możliwe są nie tylko wichury - lokalnie występować mogą także burze.

Silny wiatr na terenie Dolnego Śląska. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na terenie całego Dolnego Śląska spodziewać się możemy silnego wiatru. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie możliwe burze z porywami wiatru do 100 km/h" - czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na terenie całego Dolnego Śląska. Alertem objęte są wszystkie dolnośląskie powiaty.

Nie najlepiej sytuacja wygląda również na dolnośląskich rzekach. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. "W zlewniach lewostronnych dopływów Odry środkowej w wyniku spływu wód roztopowych oraz opadów deszczu prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. Możliwe są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych, zwłaszcza w zlewniach Kaczawy, Kamienicy, Szprotawy czy na Czarnym Potoku" - brzmi alert stopnia pierwszego. 

Prognozy źle wyglądają również w przypadku Widawy. "W związku ze spływem wód roztopowych oraz prognozowanymi opadami deszczu przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej. Na stacji Zbytowa prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego a na stacji Krzyżanowice wzrosty powyżej stanu ostrzegawczego" - brzmi alert drugiego stopnia.

Sytuacja najgorzej zapowiada się jednak na Sąsiecznicy, gdzie obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. "Spływ wód roztopowych oraz prognozowane opady deszczu będą powodowały na Sąsiecznicy dalsze wzrosty stanu wody początkowo powyżej stanu ostrzegawczego a następnie powyżej stanu alarmowego" - czytamy w komunikacie.

Roma Wąsik po wyjściu Macieja Wąsika z więzienia