We Wrocławiu działa pierwsza w Polsce lecznica dla roślin! Przesadzarnia to miejsce, gdzie wyleczą ci kwiatka i nauczą pielęgnacji

i

Autor: Materiały Prasowe Mała Szklarnia

We Wrocławiu działa pierwsze w Polsce SPA dla roślin! Wyleczą ci tu kwiatka i nauczą pielęgnacji [AUDIO]

2022-02-10 15:11

Jak nie zabić nowo zakupionej rośliny? W tym pomogą nam eksperci z wrocławskiej Przesadzarni, która właśnie otworzyła się na Przedmieściu Oławskim. To pierwsza w Polsce lecznica dla zielonych podopiecznych. W roślinnym spa nie tylko je przesadzimy, ale też dzięki pomocy specjalistów dowiemy się, dlaczego są uschnięte, pożółkłe, czy dlaczego nie rosną i wyleczymy zdiagnozowany problem. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Chyba każdemu z nas przydarzyła się taka sytuacja – kupiliśmy nowego kwiatka, który miał idealnie pasować do wystroju naszego mieszkania, ale po jakimś czasie coś zaczęło się z nim dziać - na przykład zwiędnął. Często wtedy mówimy, że nie mamy ręki do roślin, zachodząc w głowę, co złego zrobiliśmy, że tak się stało. W rozwiązaniu takich lub podobnych zagadek pomogą eksperci z Przesadzarni, która otworzyła się we Wrocławiu. Jak sama nazwa wskazuje to miejsce, gdzie przy ich wsparciu można przesadzić swoje rośliny do odpowiednio dobranego podłoża, czy doniczek, ale też wyleczyć z potencjalnych chorób, pozbyć się szkodników oraz nauczyć się jak prawidłowo je pielęgnować, aby w przyszłości nie dochodziło do takich zdarzeń. Jak podkreśla właściciel lecznicy Miłosz Jarosiewicz, sam proces przesadzania jest bardzo istotny.

- Właściwie każda roślina po zakupie powinna być przesadzona, aby była silna i zdrowo rosła. Podłoże to jej miejsce życia, dostarczające potrzebnych składników. Co więcej, najczęściej transportuje się je w ziemi produkcyjnej, która nie zawsze jest dopasowana odpowiednio do gatunku oraz jego potrzeb. Niektóre rośliny potrzebują na przykład mieć glebę bardziej przepuszczalną lub bardziej kwaśną. My staramy się im to zapewnić, tworząc specjalistyczne mieszanki – tłumaczy Miłosz Jarosiewicz.

Przesadzarnia Wrocław. Na jakich zasadach działa?

Wrocławska Przesadzarnia zlokalizowana jest na Przedmieściu Oławskim, a dokładnie przy ulicy Szybkiej 1B/B. Miejsce działa od wtorku do soboty, a dodatkowo jeszcze w tym tygodniu (do 12 lutego br.) można liczyć na darmowe przesadzanie. Każdy, kto będzie chciał, ma również szansę, aby zrobić to samemu – oczywiście pod okiem ekspertów.

- Bierzemy jedną, dwie lub więcej roślin, z którymi mamy jakiś problem. Przychodzimy do Przesadzarni, gdzie już my jako zespół przyjmujemy tych zielonych pacjentów. Patrzymy, oglądamy, a jeśli widzimy, że coś się z nimi dzieje, stawiamy diagnozę. Mówimy na przykład: ,,O! Tutaj widzimy pozostałości po ataku szkodników’’. Tłumaczymy jakich oraz co się stało, że do tego doszło, a następnie zabieramy rośliny na leczenie – dodaje Miłosz Jarosiewicz.

Posłuchaj jak działa Przesadzarnia:

Na miejscu mieszkańcy Wrocławia zaopatrzą się także w specjalistyczne mieszanki ziemi do różnych gatunków roślin między innymi: monstery, philodendrona, palm, syngonium, czy bananowca. Dostaną również podpórki, drabinki oraz paliki do roślin, dzięki którym, chociażby pnące rośliny znajdą miejsce do wzrostu i będą się wokół nich owijać. Nie zabraknie tam też różnego typu nawozów, wspomagających wzrost roślin, dostarczających im odpowiednich minerałów oraz witamin.

Więcej szczegółów możecie znaleźć też TUTAJ.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 04.02 (Goście: Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu, SP oraz dr hab. Anna Siewierska-Chmaj - politolog, UR) Sedno Sprawy: Michał Woś