Wiceszefowa resortu edukacji w piątkowej rozmowie w Radiu Wrocław zauważyła, że "wraca dyskusja na temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli”.
"Ale pamiętajmy, że nauczyciele są w powszechnym systemie emerytalnym. Dziś wydaje się to niemożliwe, żeby wcześniejsza emerytura, była na takich samych zasadach, jak to było wiele lat temu i żebyśmy wrócili do odrębnego systemu emerytalnego nauczycieli. (…) Być może tutaj są takie zapowiedzi, są dyskusje ze związkami zawodowymi, jest determinacja pana ministra Czarnka, żeby te wcześniejsze emerytury wprowadzić” – powiedziała Machałek.
Wskazała przy tym, że wcześniejsza emerytura wiąże się z mniejszymi świadczeniami. "Ale daje szanse nauczycielom, jeśli czują się zmęczeni, bądź wypaleni zawodowo. Zjawisko wypalenia zawodowego jest częste wśród nauczycieli. To często niedoceniany zawód i często oceniany w sposób absolutnie niesprawiedliwy, że wakacje, że mała liczba godzin. Ale to tylko ktoś, kto nie pracował w szkole, to może tak to oceniać” – mówiła.
Polecany artykuł:
W kwietniu szef MEiN poinformował o rozpoczęciu prac w sprawie powrotu do emerytury nauczycielskiej dla tych, którzy ją utracili. "Rozpoczynamy prace nad konkretnymi przepisami w ustawie" – zapowiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
Ustawa ma zostać uchwalona w tej kadencji, wejść w życie od 1 września 2024 r. i dotyczyć zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r.
ZNP domaga się przywrócenia wszystkim nauczycielom prawa przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeśli mają 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy przy tablicy, bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, czyli przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela w dawnym brzmieniu. Przywrócenia nauczycielom prawa do emerytur bez względu na wiek, jeśli mają 30-letni staż pracy, w tym 20 lat przy tablicy, chcą także od wielu lat pozostałe centrale związkowe.