Wichura

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Deszcz ze śniegiem, śnieg i... ocieplenie! Najnowsza prognoza IMGW na środę [Prognoza pogody 6.04.2022]

Świat

USA. Setki domów uszkodzonych, tysiące bez prądu po przejściu tornada

2024-04-27 21:58

Setki domów zostało uszkodzonych, a blisko 10 tys. nie miało prądu w sobotę po przejściu tornada w stanie Nebraska w środkowych USA - poinformowała telewizja Sky News. Według lokalnej policji nie ma ofiar śmiertelnych, ale wiele osób jest lekko rannych. Trwa akcja ratownicza.

Policja podała, że uszkodzone domy są głównie w regionie Elkhorn, gdzie ratownicy chodzili od drzwi do drzwi, aby pomóc osobom uwięzionym pod gruzami.

Dwoje mieszkańców Elkhorn, Pat i Kim Woods, schroniło się, gdy tornado było około 200 metrów od nich. „Słyszeliśmy, jak nadchodzi. Kiedy wróciliśmy, naszego płotu już nie było, spojrzeliśmy na północny zachód i nie było już całej okolicy” – relacjonował Pat. Pani Woods dodała: „Cała okolica na północ od nas jest (teraz) dość płaska”.

Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, ale według szefa lokalnej policji Todda Schmaderera wiele osób odniosło lekkie obrażenia. Wysyłane mieszkańcom ostrzeżenia "uratowały życie" wielu ludziom - zauważył.

Przedstawiciel władz lotniska w pobliskim Omaha, Steve McCoy, powiedział, że pasażerowie zostali wysłani do schronów. Terminal nie został naruszony, ale inne budynki lotniska „są trwale uszkodzone” - dodał. Po przejściu tornada lotnisko zostało ponownie otwarte, loty były opóźnione.

Tornado przekroczyło rzekę Missouri do sąsiedniego stanu Iowa, skąd również napływały raporty o zniszczeniach.

Ktoś strzelał do autobusu, tramwaju i samochodu z wiatrówki. Trwa policyjna obława