Student / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Student / zdjęcie ilustracyjne

Uniwersytet Wrocławski czeka na nowego rektora! Kto ma szansę nim zostać?

2022-05-19 13:27

Pięcioro naukowców będzie ubiegać się o funkcję rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedterminowe wybory są konsekwencją wygaszenia mandatu dotychczasowemu rektorowi uczelni prof. Przemysławowi Wiszewskiemu przez ministra edukacji i nauki.

Listę oficjalnych kandydatów opublikowano w środę na stronie uczelni. Zgodę na kandydowanie w wyborach na urząd rektora Uniwersytetu Wrocławskiego na kadencję 2020-2024 wyrazili:

  • prof. dr hab. Gościwit Malinowski, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Filologicznym;
  • dr hab. Patrycja Matusz, prorektor UWr ds. projektów i relacji międzynarodowych;
  • prof. dr hab. Robert Olkiewicz, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej;
  • prof. dr hab. Robert Wieczorek, z-ca dyrektora Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych;
  • były rektor UWr. prof. dr hab. Przemysław Wiszewski z Instytutu Historycznego.

Jak poinformował przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Wyborczej, dr hab. Sławomir Berski, wszyscy kandydaci oświadczyli, że spełniają wymagania określone w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i Statucie UWr.

9 marca decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wygaszony został mandat rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Wiszewskiego. Decyzja ta miała związek z wnioskiem przewodniczących związków zawodowych działających na uczelni. Związkowcy wskazywali, że w 2020 r. rektor wykonał bez zgody rady uczelni trzy umowy, za które otrzymał wynagrodzenie.

Prof. Wiszewski uznał wówczas decyzję resortu nauki za „wadliwą prawnie i głęboko szkodliwą społecznie” oraz zapowiedział, że swoich racji będzie dowodził w sądzie.

Do czasu wyboru nowego rektora, pełniącym obowiązki jest prof. Jan Sobczyk.

Wybory rektora Uniwersytetu Wrocławskiego odbędą się 6 czerwca. Zostaną one poprzedzone debatą z udziałem kandydatów.

Juwenalia 2022 w Szczecinie rozpoczęte. Studenci przebiegli nocą ulicami miasta

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!