Wiadomości

Tysiące żołnierzy zjechało się do Wrocławia. Będą walczyć ze skutkami powodzi

Około trzech tysięcy żołnierzy w ostatnich dniach przyjechało do Wrocławia, by walczyć ze skutkami powodzi. Wojskowi odwiedzili stolicę województwa dolnośląskiego ze specjalistycznym sprzętem, m.in. po to, by umacniać wały przeciwpowodziowe.

Powódź we Wrocławiu. Do miasta zjechali się wojskowi

Fala kulminacyjna przeszła przez Wrocław nie wyrządzających znacznych szkód w mieście. W piątek, 20 września stan wody w rzece Odra w stacji Trestno wynosił 632 cm, z tendencją spadkową. Choć największe zagrożenie już minęło w mieście od wielu godzin pracują służby. W minionych dniach do Wrocławia zjechało się kilka tysięcy żołnierzy, którzy pomagają mieszkańcom przy umacnianiu wałów i zwalczaniu skutków powodzi. Żołnierze ulokowani zostali w Hali Stulecia.

Hala Stulecia gości blisko 3000 żołnierzy, którzy od kilku dni pomagają Dolnoślązakom w walce z powodzią i jej skutkami. Żołnierze z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przyjechali do Wrocławia ze specjalistycznym sprzętem by m.in. umacniać wały przeciwpowodziowe - poinformował Urząd Miejski we Wrocławiu.

W nocy z 19 na 20 września żołnierze układali worki z piaskiem, by zabezpieczyć wał Janówek, gdzie doszło do wysięku. Całą akcję koordynowały Wody Polskie.

Warto przypomnieć, że żołnierze przybyli do Wrocławia w ramach operacji "Feniks". Łącznie na terenie Polski zaangażowanych zostało ok. 16 tysięcy żołnierzy. - Wojsko będzie obecne na tym terenie, dopóki będzie tego wymagała sytuacja, ale co najmniej do końca roku z możliwością przedłużenia - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Obrony Narodowej.

Nocną akcję na wale Janówek z udziałem wojskowych możecie zobaczyć w galerii.

Jakie są zadania żołnierzy we Wrocławiu?

Do najważniejszych zadań wojskowych należy umacnianie wałów przeciwpowodziowych, ewakuacja ludności oraz oczyszczanie terenów, gdzie woda już ustąpiła.

Początkowo do pomocy wyznaczonych zostało ponad 4 tys. żołnierzy naszej formacji. Jednak w związku z narastającymi potrzebami zadecydowano o wydzieleniu kolejnych ok. 4500 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek bezpośrednio podległych (JBP) Dowódcy WOT - poinformował zespół prasowy DWOT.

Terytorialsi maja do dyspozycji ponad 200 jednostek sprzętu, takiego jak: samochody osobowe i ciężarowe, quady, motocykle, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły spalinowe i łodzie saperskie.